×
×
Ekonomi
Karşılıksız çeklerde Urfa için flaş gelişme!
Son dönemde ödeme karşılığı olmayan çek sayılarında artış yaşanırken, tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu iller arasında yüzde 9 ile Şanlıurfa da yer aldı.
19 Haziran 2019 Çarşamba 09:48

Türkiye’de karşılıksız çeklerde sayı artmaya devam ediyor. Özellikle ekonomik olarak yaşanan sorunların ardından sayı gittikçe artarken, Şanlıurfa da listenin ilk sıralarında yer aldı.

Ahval.com’un haberine göre; 2018’in ilk dört ayında 7,2 milyon adet çek düzenlenirken, 2019’un ilk dört ayında 1,3 milyon adet daha az çek düzenlendi. Başka bir ifade ile düzenlenen çek adetinde yüzde 18,5 düşme olduğu görüldü. 2018’in ilk dört ayında düzenlenen çek adetinin yüzde 1,9’u karşılıksız çıkarken, 2019’un ilk dört ayında iki katından fazla artarak karşılıksız çekoranı adet bazında yüzde 4,2’ye çıkmış durumda.

Ocak-Nisan 2019 döneminde karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en yüksek olduğu beş il sırası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli olurken, adet ve keşideci sayısının en yüksek olduğu beş il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu beş il sırasıyla yüzde 21 ile Ardahan, yüzde 13 ile Bartın, yüzde 11 ile Çanakkale, yüzde 10 ile Düzce ve yüzde 9 ile Şanlıurfa oldu.

AJANS URFA

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı