Irgat Kardeşler Filmde Başrol Kaptı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Irgat Kardeşler Filmde Başrol Kaptı
Şanlıurfa'dan Adana'ya tarlalarda çalışmaya gelen 9 nüfuslu Bilen ailesinden 8 yaşındaki Ali Can ve kardeşi 6 yaşındaki Zeliha, Çukurova'da çadırlarda yaşayan mevsimlik tarım işçilerinin hayatını anlatan 'Toprağa Uzanan Eller' filminin başrol Oyuncuları olarak seçildi.
Filmin yönetmeni Ömer Can, uygun mekan aramak için gittiği Karataş İlçesi'ne bağlı Sirkenli Köyü'nde çadırlarda kalan çok sayıda aileyi ziyaret ederken, keçi çobanlığı yapan Ali Can ve Zeliha'yı görünce "İşte bunlar" dediğini, çocuklarla konuşup, anne ve babalarından izin aldıktan sonra kolları sıvadıklarını söyledi.

Ömer Can, ırgat çocuklar Ali Can ve Zeliha'nın iki aylık eğitimlerinde ortaya koydukları Oyunculuk yeteneğiyle kendisini şaşırttığını belirtti. Hiç de yabancı olmadıkları senaryoda 'Toprak' rolünü üstlenen li Can ve gerçek adıyla oynayan Zeliha, sinemacı ağabey ve ablalarının motivasyonuyla şimdi 'rol kesmeye' başladı.

Yaşadıkları çadırda elektrik olmasına rağmen televizyon bulunmayan Ali Can ve Zeliha kardeşler, hayatlarının akışını değiştiren film çekimlerini 'eğlenceli bir Oyun' olarak görüyor.

NASIL SEÇİLDİLER?

Yönetmen Ömer Can, iki kardeşi filminde oynatmaya karar verme sürecini şöyle anlattı:

"Tarım işçilerinin kamplar halinde yaşadığı bölgeleri dolaşıp, hem uygun mekan hem de senaryodaki karakterleri oynayabilecek yüzler bulmaya çalışıyorduk. Sirkenli Köyü'nde çadırların olduğu alanda keçileri otlatan Ali Can'ı gördüm. Yanına gittim, biraz konuştuk. Filmdeki 'Toprak' karakterini oynayabileceğini düşündüm. İzin almak için ailesinin bulunduğu çadıra girdim. Aileyle konuşurken, bir kız çocuğu gelip masayı sildi ve çay ikram etti. O masayı silerken de 'Başroldeki 'Zeliha' karakteri için aradığımız aradığımız kız işte' dedim, içimden. Sonradan kızın adının Zeliha olduğunu öğrenince şaşırdım. Tatlı bir tesadüf oldu. İki kardeşin ailesi de razı olunca 2 ay süren Oyunculuk eğitimi verdik. Şimdi de kamera karşısına geçtiler. Ben bu kadarını beklemiyordum. Gerçekten çok başarılılar. İleride devam ederlerse, çok iyi yerlere gelebileceklerine eminim. Çocuklarda o cevheri bulduğumuza inanıyorum. Biz çocukların gelişim süreçlerini de takip edeceğiz. Kendileri de isterlerse, sinema eğitimi almalarına da katkıda bulunacağız. "

ÇOBANLIKTAN ARTA KALAN ZAMANLARDA OKULA GİDİYOR

Yaklaşık 15 ailenin yaşadığı çadır alanında yaz-kış kaldıklarını söyleyen baba İbrahim Halil Bilen ise "Biz burada ailece tarım işçisiyiz. Ali Can da artık büyüdüğü için bizimle çalışıyor. Fırsat buldukça okula gidiyor. Bizde çocuklar her gün okula gitmez. Biz onları işe götürürüz. İş olmayınca okula gönderiyoruz. Ali Can ve Zeliha'yı şimdi sinemacılara emanet ettim. Çocuklarımın arkasındayım. Oyunculuk yapmak isterlerse destekçileri olacağım" diye konuştu.

FİLM, ŞUBATTA GÖSTERİME GİRECEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteklediği 'Toprağa Uzanan Eller' filminin çekimlerinin Adana'nın çeşitli mekanlarında yaklaşık 4 hafta sürmesi planlanıyor. Şerif Sezer, Nail Kırmızıgül, Melih Selçuk gibi ünlü isimler ve tiyatro kökenli Oyuncuların oynadığı filmin şubat ayında gösterime girmesi planlanıyor

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gap'ın Merkezine "Örnek Köyler"Önceki Haber

Gap'ın Merkezine "Örnek Köyler"

Bakan Günay Şanlıurfa'ya GeliyorSonraki Haber

Bakan Günay Şanlıurfa'ya Geliyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar