Iraklı Kürtler İbo'yu seviyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Iraklı Kürtler İbo'yu seviyor
Erbil’de yapılan bir araştırmaya göre, Kürtler mobilya, gıda ve giyimde en fazla Türk ürünlerine güveniyor ve sanatçı olarak en çok Tatlıses’i seviyor

Türkiye, Irak'ın kuzeyindeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de konsolosluk açıp açmamayı düşünürken, Erbil'de yapılan bir araştırmaya göre mobilya, gıda ve giyim sektörlerinde ürünlerine en çok güvenilen ülke Türkiye. Erbil'de akla gelen ilk yabancı sanatçı ise yine Türkiye'den biri: İbrahim Tatlıses.
Geçen ay, Kürdistan Bölgesel Hükümeti'nin başkenti Erbil'de MERC (Midle East Reserach & Consultancy) araştırma şirketinin gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, beş ana sektörün üçünde, ürünlerine en çok güvenilen ülke Türkiye olurken, akla gelen ilk yabancı sanatçı ise İbrahim Tatlıses oldu.
227 kişi ile yüz yüze yapılan görüşmelerin sonuçlarına göre, beş ana sektörden mobilya, gıda ve giyim sektörlerinde Türkiye en güvenilir ülke olurken, elektronik ve beyaz eşya sektöründe Japonya ürünlerine en fazla güvenilen ülke oldu.
Toplam 33 ürün grubunun yedisinde Türkiye birinci olurken, biskivü ve çikolatada Ülker, buzdolabında Arçelik, makarnada ve sıvı yağda Zer, mobilyada Merinos, salçada Tunçsan akla ilk gelen Türk markaları oldu. Cep telefonunda Finlandiya markası Nokia ilk sırada yer alırken, bilgisayarda ABD'li HP ilk akla gelen marka. Otomobilde Toyota, televizyonda Sony, çamaşır makinesinde Profilo, gazlı meşrubatta Coca-Cola, spor ayakkabıda Adidas akla gelen ilk markalar olurken, TV kanalı olarak zihinlerdeki ilk isim Zagros TV oldu.
Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri de, akla ilk gelen sanatçıların sorgulandığı bölümdü. Akla ilk olarak gelen isim bölgenin sevilen sanatçısı Eziz Weysi olurken, yabancı sanatçı kategorisinde İbrahim Tatlıses, akla ilk gelen yabancı sanatçı oldu.

Akla gelen ilk takım Barcelona
MERC'in yaptığı araştırmanın diğer bir ilginç sonucu da, futbol ile ilgiliydi. Akla gelen ilk futbol takımı Barcelona olurken, ilk akla gelen futbolcu ise yine Barcelona'da oynayan Messi oldu.
MERC, gelecek aylarda il ve sektör adetlerini arttırarak, aynı çalışmayı Kuzey Irak'taki diğer kentlerde de yapacak.

Taraf/ADEM TAYAN-SELİM KEMALOGLU/VAN


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yüksel'Nargile İçmeyiniz'Önceki Haber

Yüksel'Nargile İçmeyiniz'

Sabancı Kız Yurduna Şok BaskınSonraki Haber

Sabancı Kız Yurduna Şok Baskın

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar