<h1>'İntihar Etti' Denilen Askerin Ailesi AİHM'e Başvurdu</h1>

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
<h1>'İntihar Etti' Denilen Askerin Ailesi AİHM'e Başvurdu</h1>
Şanlıurfa'da 5 yıl önce komando er olarak vatani görevini yaparken ölen ve 'Kendi silahıyla intihar etti' denilen Cevdet Güvener'in Mersin'in Tarsus İlçesi'nde yaşayan ailesi, olayın cinayet olduğunu iddia edip, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.
Aile adına davayı takip eden ağabey 37 yaşındaki Bayram Güvener, Şanlıurfa Ceylanpınar 1. Hudut Bölük Komutanlığı Cenkeser Karakolu'nda askerliğini yapan kardeşi Cevdet Güvener'in 22 Şubat 2007'deki ölümünü soruşturan askeri savcılığın 'kovuşturmaya gerek olmadığına' karar verdiğini, bu karara yaptıkları itirazın da Hava Kuvvetleri Komutanlığı 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce reddedilmesi üzerine davayı AİHM'e taşıdıklarını söyledi. Bayram Güvener, "Kardeşimin terhisine altı ay varken intihar haberi geldi. Kardeşim intihar edecek yaradılışta değildi" dedi.

'ANNE BENİ ÖLDÜRECEKLER'

Kardeşinin ölümünden bir gün önce annesini telefonla arayıp, "Anne beni burada öldürecekler" dediğini öne süren Bayram Güvener, "Annem kendisini teselli etmiş, ancak ne tesadüftür ki; bir gün sonra kardeşimin ölüm haberini aldık. Siz olsanız bu konuda şüpheye düşmez misiniz? Olaydan sonra kardeşimin askerlik yaptığı karakola gittik, burada rütbeliler çelişkili anlatımlarda bulundular. Bir komutan 'G-3'le, kendi silahıyla intihar etti' dedi, bir üst teğmen ağlayarak 'Akşam Cevdet ile pasta yedik, çok neşeliydi kendisini çok severdim' diye üzüntüsünü dile getirdi. Bir başka yetkili ise 'Oğlunuzun psikolojik sorunları vardı' diye bizi inandırmaya çalıştı. Ben de 'Madem psikolojik sorunu vardı neden silah verdiniz?' diye sorunca, cevap veremedi" diye konuştu.

G-3'LE TAM BAŞININ ÜSTÜNDEN NASIL İNTİHAR EDER?

Kardeşi Cevdet Güvener'in tam başının üstünden vurulduğunu, G-3 piyade tüfeğiyle bir kişinin kendisini bu şekilde vurup, intihar edemeyeceğini komutanların önünde ispatladığını öne süren Bayram Güvener, şunları söyledi:

"Karakolda komutanlara 'Bana bir G-3 getirin kendi kafama sıkmayı deneyeceğim' dedim. İçi boş bir şekilde bana G-3'ü verdiler. Tarif edilen şekilde tüfeği kendi kafama dayamaya çalıştım, silahın namlusu ancak burnuma yetişebildi. Kardeşimin asker arkadaşlarıyla görüşmek istedik, olay gecesi karakolda görev yapan tüm askerleri izne yollamışlardı. Hiçbiriyle görüşemedik. Bunun kasıtlı olduğunu düşünüyoruz. İç hukuk yollarımız kapanınca, davayı AHİM'e taşımak zorunda kaldık. haberler.com

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK Parti Toplantısına Milletvekili Harun Karaca KatıldıÖnceki Haber

AK Parti Toplantısına Milletvekili Harun...

Müzik Müzesi'nin Açılışına Tatlıses BekleniyorSonraki Haber

Müzik Müzesi'nin Açılışına Tatlıses Bekl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar