İmar rantının önü kesiliyor!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İmar rantının önü kesiliyor!
İmar değişikliğiyle ilgili yasa Meclis’te kabul edildi. Kat serbestisi mevzuattan çıkarılırken, imar planı değişikliği sonucunda değerinde artış olan arsanın, artan değerinin tamamı değer artış payı olarak alınacak. Rantın yüzde 25’i büyükşehir belediyesinin hesabına, yüzde 25’i ilçe belediyesinin hesabına, yüzde 25’i bakanlığın özel hesabına aktarılacak.

Uzun süredir gündemde olan ve yaşanan Elazığ depremi sonrası yeniden tartışmaları alevlenen imar yasasındaki değişiklik Meclis’te kabul edildi. Kat yüksekliği, arsalarla ilgili yapılan imar planı tadilat değişiklikleri gibi birçok yenilik yasada yer alırken, imardan rant elde edenlere de büyük engeller getiriliyor. Taşınmaz maliklerinin tamamının talebi üzerine ada bazında yapılacak imar planı değişikliği sonucunda değerinde artış olan arsanın artan değerinin (rantın) tamamı değer artış payı olarak alınacak. Rantın yüzde 25’i büyükşehir belediyesinin hesabına, yüzde 25’i ilçe belediyesinin hesabına, yüzde 25’i bakanlığın özel hesabına aktarılacak.

DEĞER ARTIŞI BÖLÜŞÜLECEK

Harita Mühendisi Müslüm Yıldırım yeni yasayla mevcut düzenin eskisi gibi sürmeyeceğini  belirtti. İmar planı tadilatı yaparak rant elde edenlerin önünde daha büyük engellerin konulduğunu dile getiren Yıldırım, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İmar kanununda yapılan bir dizi değişiklikle imar planı tadilatı yaparak rant elde edenler artık bir değil üç kere düşünecekler. Mevcut uygulamada imar planını değiştirmek isteyenler belediye ile anlaşıp ''teberrü'' (bağış) karşılığında istediğini elde edebiliyordu. Bu şekil uygulamada bireysel kaynaklı birçok suiistimal ve haksız kazanç elde ediliyordu. Çünkü alınan bağışta yapılan pazarlığın detayı ve alınan para resmiyette belli olmuyordu. Gizlice alınan bu paraların gerçek miktarını kimse bilemiyordu. Paranın bir kısmı makbuz karşılığında bir kısmı elden verildiği söylentiler arasındaydı... Yapılan değişiklikle bunun önü kesildi.  Plan değişikliğine konu taşınmazın değişiklikten önceki ve sonraki değeri resmi olarak Sermaye Piyasası Kurumuna bağlı değerleme şirketlerine tespit ettirilecek. Aradaki fark belirlenecek ve bu miktar dört kısma ayrılıp büyükşehir, ilçe belediyesi, bakanlık ve maliye arasında bölüşülecek...” dedi.

banner86

 

 


 

MECLİS ÜYELİĞİ ESKİ CAZİBESİNİ KORUYACAK MI?

Büyükşehir ve ilçe belediyelerindeki imar planı tadilatındaki değişikliklerde dost ahbap ilişkilerinin hakim olduğuna dikkat çeken Yıldırım, bu değişiklikten sonra belediye meclis üyeliklerinin önemini kaybedeceğini iddia etti. Yıldırım, “Örneklendirirsek,  arsanızın değeri şu anda 1000 lira diyelim. Belediyelere başvurdunuz. Yüksek kat, inşaat alanının büyümesi, ticariye çevirme gibi taleplerle plan tadilatı yapıp arsanızın değerini 3000 liraya çıkardığınızda devlet size şunu diyecek: Ver bakalım bana aradaki 2000 liralık kazancı...

Mevcutta ne yapılıyordu? Dostluk ahbaplık veya pazarlıkla 10 lira verilip iş hallediliyordu. Veya 2000 lira kazanıyorsun ver şu kadarını planı geçirelim deniyordu. Üç kuruşa beş köfte dönemi bitiyor yani. Merak ediyorum, imarda oynamalarla elde edilecek gelirler kesileceğine göre başkanlık veya meclis üyeliği eski cazibesini koruyacak mı?  Aracılık, ahbap çavuş ilişkileri bitecek... Memleket aşkı ile aday olanları tenzih ederim...” diye konuştu.

YÜKSEK KAT MÜSAADESİ

Kentlerin siluetini bozan, yüksek gökdelenlere de sınırlama getirileceğini belirten Yıldırım, Şanlıurfa’da sadece gayrimenkule yapılan yatırımlardan da vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti. Yıldırım, “Ha bir de kat yükseklikleri de serbest olmayacak artık... Gözü açıklık edip kat sayısını serbest yaptıranların planları en geç Temmuz 2021’e kadar iptal edilecek...

Büyükşehirlerde kırsal alanlardaki muhtarlıkların da işlevi sona eriyor. Muhtarların tüm yetkileri ilçe belediyelerine devrolacak... Özellikle arsa rantının önünün kesilmesi ile Urfalılar birikimlerini taşa toprağa gayrimenkule gömmekten vazgeçerler inşallah... Artık zaman üretime, fabrikaya, sanayiye yönelme zamanı...” ifadelerini kullandı.

İşte 5 soruda yeni imar yasası ne getiriyor?

1- YENİ YASA KAT VEYA YÜKSEKLİK SINIRI MI GETİRİYOR?

Evet. Mevcut yasaya göre planlarda ‘yükseklik serbest’ tanımı yer alıyordu. İnşaat yoğunluğu baz kabul ediliyor, firmalar taban alanını düşük tutup haklarını yükseklikten yana kullanıyordu. Artık yüksekliğe yani kata firma karar veremeyecek. Yani yasaya göre artık her yerin bir yükseklik sınırı olacak ve binalar buna göre inşa edilecek.

2- YÜKSEKLİĞİ KİM NEYE GÖRE BELİRLEYECEK?

Yüksekliği belediye meclisleri belirleyecek. Bunun için 7 Temmuz 2021’e kadar süreleri var. Hem mevcut yükseklikleri hem de siluet ve benzeri kriterleri baz alıp sınırları tespit edecekler. Aynı belediye yetki alanında birden fazla bölge belirlenip bu bölgeler için farklı yükseklikler ilan edilebilecek.

3- MEVCUT BİNALAR YENİ BELİRLENEN YÜKSEKLİK SINIRLARINA UYMUYORSA NE OLACAK, TIRAŞLANACAKLAR MI?

Hayır yasaya göre mevcut binaların kazanılmış hakları korunacak. Yasa inşaatı başlamamış yeni binalar için geçerli olacak.

4- BELEDİYELER YÜKSEKLİK SINIRINI BELİRLEMEZSE, YA DA TARTIŞMA YARATACAK BİR SINIR BELİRLERSE NE OLACAK?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her zaman tepede olacak. Belediyeler 7 Temmuz 2021 tarihine kadar yükseklik sınırı belirlemezse devreye bakanlık girecek ve sınır belirlenecek. Bakanlık belediyelerin izin verdiği yükseklik sınırlarına da müdahale edebilecek.

5- BUNDAN SONRA YENİ GÖKDELENLER GÖRMEYECEK MİYİZ?

Eğer bir belediye belirli bir bölgeyi gökdelen alanı olarak belirlerse yeni gökdelenler görebiliriz. Ancak her yere gökdelen inşa edilemeyecek.

Kaynak:Ajansurfa

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Birinci seçildi, istediği ödül "Helal olsun" dedirttiÖnceki Haber

Birinci seçildi, istediği ödül "Helal ol...

VİRANŞEHİR'DE KAVGA! 1 ÖLÜ, 15 YARALISonraki Haber

VİRANŞEHİR'DE KAVGA! 1 ÖLÜ, 15 YARALI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!