İkinci el araç satışında yeni dönem!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İkinci el araç satışında yeni dönem!
Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yeni yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre, kiralama şirketlerine ellerindeki araçları satmak için en az bir yıl boyunca kiralama faaliyeti yapma şartı getirildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yeni yönetmeliğe göre kiralama şirketlerine ellerindeki araçları satmak için en az bir yıl boyunca kiralama faaliyeti yapma şartı getirildi.

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikte, "Motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından en az bir yıl süreyle kiralanan taşıtların bu işletmelerce satışı" maddesi yer aldı.

Yönetmelik ile ikinci el araç ticaretine getirilen bir başka yenilik ise, "İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, yetki belgesine sahip işletmeler tarafından yapılır. Bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilir" maddesi oldu. Buna göre, yetki belgesi olmayanlar bir yıl içinde en fazla 3 adet ikinci el araç satışı yapabilecek.


Resmi Gazete'de yayınlanan yeni yönetmelikte yer alan, "Bakanlık, yetki belgesi verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve bu eğitime ilişkin usul ve esaslar ile bu şarttan muafiyet sağlayan eğitim alanlarını ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini alarak belirlemeye yetkilidir. Mesleki eğitim, Bakanlık veya Bakanlıkça uygun görülen kurum ve kuruluşlar tarafından verilir" maddesi ise, yetki belgesi almak için eğitim alma şartının getirileceğini işaret etti.

İŞTE DÜZENLEMENİN TAM METNİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da yeni düzenlemeye ilişkin açıklama yaptı. Bakan Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada, yönetmeliğin ikinci el taşıt  ticaretinin adil rekabet koşulları altında, kolay, hızlı ve güvenli bir ortamda  yapılmasını sağlamanın yanı sıra sektörün sağlıklı bir işleyişe kavuşturulması  amacıyla hazırlandığını, bu kapsamda ilgili tüm tarafların görüş ve katkılarının  alındığını belirtti.

Pekcan, halihazırda faaliyette olan işletmelerin yetki belgesi  almaları için öngörülen ve daha önce 2 defa uzatılan geçiş sürecinin bu defa  uzatılmadığına işaret ederek, "İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan ve  yetki belgesini bugüne kadar almayan işletmelerin 31 Ağustos 2020'ye kadar yetki  belgesi almaları gerekmektedir. Bakanlıkça aksi tespit edilmedikçe, bir takvim  yılı içinde 3'ten fazla taşıt satışı ticari faaliyet kabul edilecek ve kayıt dışı  ticari faaliyetler takip edilerek yaptırım uygulanacak" bilgisini verdi.

Haber detay altı

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vali, atık toplayan 2 çocuklu kadın için talimat verdi!Önceki Haber

Vali, atık toplayan 2 çocuklu kadın için...

MEB'den flaş değişiklik! Okullarla ilgili detaylar belli olduSonraki Haber

MEB'den flaş değişiklik! Okullarla ilgil...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar