Herkes aynı şeyi soruyor: Bayram harçlığı verilecek mi?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Herkes aynı şeyi soruyor: Bayram harçlığı verilecek mi?
İçişleri Bakanlığı, valiliklerdeki açık kapı birimlerinin bayram harçlığı dağıtacağı yönündeki iddiaları yalanladı.

İçişleri Bakanlığı, son günlerde valiliklerdeki açık kapı birimleri tarafından vatandaşlara 400 TL, çocuklar için de 100 TL bayram harçlığı verileceği yönündeki iddialara açıklık getirdi.

Bakanlığın resmi sitesinden yapılan açıklamada, haberlerin gerçeği yansıtmadığı, açık kapı birimlerinin yardım dağıtmak gibi bir görevinin kesinlikle bulunmadığı ifade edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son günlerde bazı sosyal medya hesapları ve sosyal iletişim platformları üzerinden kasıtlı ve asılsız şekilde Valilik ve Kaymakamlıklarımızda bulunan Açık Kapı Birimleri üzerinden sosyal yardım dağıtıldığına dair paylaşımlar yapılmaktadır.

Bakanlığımızca 2017 yılında kurgulanan ve etaplar halinde yaygınlaştırılarak bugün itibariyle 81 il Valiliğinde ve 161 ilçe Kaymakamlığında faaliyete geçirilen Açık Kapı birimlerinin temel görevi; Valilikler ve Kaymakamlıklar aracılığıyla sunulan kamusal hizmetlerle ilgili gerekli danısma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Valilik ve Kaymakamlıklardaki bürolara doğrudan ya da dijital ortamda (web sitesi veya e-devlet üzerinden) başvuru yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi kesinlikle bulunmamaktadır.

Devletimizin, Koronavirüs salgını ile yoğun şekilde mücadelede eden kurumlarının iş yükünü yönetilemez noktaya getirmeyi amaçladığı belli olan bu tür kötü niyetli paylaşımlarla dezenformasyona neden olanlar, koronavirüs salgını kapsamında alınarak başarıyla uygulanan tedbirler çerçevesinde olusan sosyal izolasyona zarar vermektedir.

Sosyal medyada ve iletişim gruplarında bu şekilde asılsız paylaşımlarda bulunanlar hakkında siber suçlarla mücadele birimlerimiz gerekli takibi yapmakta olup, yapılacak tespitler üzerine gerekli suç duyurularında bulunulmuştur.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Eyyübiye'de 367 konut ve 35 işyerinin temeli atıldıÖnceki Haber

Eyyübiye'de 367 konut ve 35 işyerinin te...

Büyükşehirden otobüs seferleri için açıklama!Sonraki Haber

Büyükşehirden otobüs seferleri için açık...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!