Harran'da ilk! 4 lira ile 12 kilometre gidiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Harran'da ilk! 4 lira ile 12 kilometre gidiyor
Harran Üniversitesi tarihinde bir ilke imza atarak elektrikli araç üreten öğrencilerden Hüseyin Alptekin, "Aracımız 120 bir menzile sahip, 4 liralık bir şarjla 120 kilometre yol kaydediyor. Bu ürettiğimiz ilk prototip araç, ikinci aracımızı bu senenin ortalarına doğru üreteceğiz.Aracımız İstanbul Teknofestte yarışacak" dedi.

Şanlıurfa'da eğitim alanında bir ilke imza atıldı.

Harran Üniversitesi Makine Mühendisliği 4. sınıf öğrencileri, üniversite tarihinde bir ilke imza atarak elektrikli araç üretti.

2 öğretmen, 1 yetkili ve 13 öğrenci ile oluşan 15 kişilik ekip, uzun çalışmaların ardından 120 kilometre yol kaydeden elektrikli aracı yaptı.  

Ürettikleri elektrikli araç ile ilgili bilgileri kaydeden Harran Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü 4. sınıf öğrencisi Hüseyin Alptekin, "Bu sene başında 15 kişilik bir takım kurduk, bu takım başında bir araç ürettik. Yüzde yüz elektrikli prototip aracımız, arkadan itişli bir şekilde hareket ediyor. Ön yüzeyinin tasarımı tamamen bize ait. Aracımız 120 bir menzile sahip, 4 liralık bir şarjla 120 kilometre yol kaydediyor. Saatte 60 kilometre hıza çıkıyor" ifadelerini kullandı.

 

'İKİNCİSİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ'

İlk elektrikli araçtan sonra ikincisinin de geleceğini belirten Alptekin, "Bu ürettiğimiz ilk prototip araç, ikinci aracımızı bu senenin ortalarına doğru üreteceğiz. Onun çalışmaları devam ediyor. İkinci aracımız bu araçtan daha hafif olacaktır. O aracımız 100-120 kilo bir ağırlığa sahip ve 100 kilometrede 65 kuruş bir maliyet tüketecektir" diye konuştu.

 

ELEKTRİKLİ ARAÇ, YARIŞA HAZIRLANIYOR

Şanlıurfa'da geçtiğimiz günlerde gerçekleşen tarım fuarında araçlarını sergilediklerini ve İstanbul Teknofestte yarışacaklarını aktaran Alptekin, "Aracımızı tarım fuarına götürdük bu fuardan sonra ayın 13'ünde olacak olan evlilik fuarına yetiştirmeye çalışıyoruz. Aracımızın üstü tarım fuarına özgü olarak arazi aracı şeklinde yapıldı. Aracımızın dış kabuk çalışmaları sürmektedir. Aracımız daha sonrada İstanbul Teknofestte yarışacak" diyerek sözlerine son verdi.  

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HEKİMOĞLU ÇALIŞAN GAZETECİLER DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİÖnceki Haber

HEKİMOĞLU ÇALIŞAN GAZETECİLER DERNEĞİNİ...

BEYAZGÜL BARIŞ YEMEĞİNE KATILDISonraki Haber

BEYAZGÜL BARIŞ YEMEĞİNE KATILDI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar