Harran Üniversite'nin Öğretim Yılı Törenle Açıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Harran Üniversite'nin Öğretim Yılı Törenle Açıldı
Harran Üniversitesinin 2011-2012 akademik yılının açılışı törenlerle yapıldı.
Düzenlenen törenlerin ilki, üniversitemiz akademisyen ve öğrencilerinin Osmanbey Yerleşkesi’nde Atatürk anıtı önünde saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Rektör Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu’nun anıta çelenk koyması ile başladı.

Tören, Urfalı iş adamı Osman Haluk Arabacı’nın merhum babası Mehmet Arabacı adına yaptırdığı Beden Eğitimi Yüksekokulunun binasının açılışı ile devam etti.

Buradaki açılışa katılan protokol üyeleri ve misafirler beden eğitimi binasını gezdikten sonra Harran Üniversitesi akademik yılının açılış töreni için Mavi Salon’da düzenlenen programa geçtiler.

Mavi Salon’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören’de, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyib Erdoğan’ın telgrafları okundu.

 

Akademik yılı açılış törenine Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Rektör Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, fakültelerin dekanları, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Emin Dursun, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın, Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Sabri Ertekin, İl Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin, akademisyenler ve çok sayıda öğrenciler katıldılar.

Öğrenciler adına törenin ilk konuşmasını yapan üniversitemiz öğrencilerinden Muharrem Altıparmak öğrencilerin sorunlarını dile getirirken öğrenci kontenjanlarının artırılması, ulaşım zorluğu ve raylı sistemin gerekliliğinin, yurt kapasitesinin artırılması, alışveriş merkezi kurulması, kablosuz internet çekilmesi, ikinci öğretim hizmetlerinin artırılması noktasının altını çizdi.

Rektör Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu konuşmalarına, son zamanda meydana gelen terör olaylarında şehit olan asker ve polislerimize başsağlığı dileyerek başladı.

Göreve geldiği günden bu yana yapılan çalışmalar hakkında kısa bilgiler veren Rektör Mutlu;

“Hızla büyümekte olan Üniversitemizin gelişimine paralel olarak çözüm bekleyen sorunları da bulunmaktadır. Şehirden 25 km. uzakta bulunan üniversitemizin en önemli sorunlarından biri olan ulaşım sorununun çözümü için hafif raylı sistem projesinin hayata geçirilmesi önem arz etmektedir. Ayrıca,  eğitim öğretime devam eden Veteriner ve İktisat Fakülteleri ile Sağlık Yüksekokulumuz Osmanbey Yerleşkesinde modern binalarda hizmet vermeli ve bu yerleşkemize Kongre Merkezi kazandırılmalı, eğitim ve öğretime başlayacak olan Güzel Sanatlar Fakültesi ile Turizm Otel işletmeciliği Yüksekokulu binaları da planlamaya alınmalıdır. Öğrenci sayısının hızlı artışı ve yerleşkemizin şehir merkezinden uzaklığı göz önüne alındığında acil olarak en az 2000 kişilik yurdun Kredi Yurtlar Kurumu tarafından planlamaya alınması öğrencilerimizin barınma sorununu azaltacaktır. GAP eylem planı dahilinde 600 yatak kapasiteli Araştırma ve Uygulama Hastanesi inşaatımızın Sağlık Bakanlığı ile birlikte planlanarak acilen bitirilmesi bölgeye daha iyi sağlık hizmeti verilebilmesi için büyük önem arz etmektedir.

Tüm dünyada son yıllarda, yüksek öğrenime bakış açısı köklü bir biçimde değişmeye başlamıştır. Yüksek öğrenimi devlet tarafından düzenlenen bir kamusal hizmet olarak gören bakış açısının yerini; yükseköğretimi; piyasanın taleplerine duyarlı ve rekabete açık bir ‘kısmi kamusal hizmet alanı’ olarak gören anlayış almaya başlamıştır. Rekabete açık olmayan hiçbir yapı veya organizasyonun çağımızda başarılı olma şansı kalmamıştır. Ülkemizde bulunan vakıf üniversiteleri bu özelliklere sahip iken, devlet üniversitelerinin uzun vadede mevcut yapıyla onlarla yarışması mümkün değildir. Ancak ideolojik yaklaşımlarla vakıf üniversitelerine karşı çıkılmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. Vakıf üniversitelerinin kesinlikle devlet üniversitelerinin dinamik ve girişimci bir yapıya kavuşmasında önemli bir araç olabileceğine inanıyorum. Bunun yolunu açmanın tek yolu, devlet üniversitelerine özerklik tanımak ve YÖK’ü sistemi düzenleyiciden ziyade, değerlendirici ve denetleyici bir kurul haline getirmektir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partilerin tamamı YÖK yasasının değişmesi gerektiğini ifade etmektedirler. Yine toplumun tüm kesimleri ülkemizin yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğu konusunda hemfikirdirler. Tek dileğim, günlük siyasi ve anlamsız çekişmeleri bir tarafa bırakarak ülkemizin ve üniversitelerimizin ihtiyaç duyduğu, toplumumuzun barış ve huzuru için önemli bir fırsat olarak gördüğüm anayasa değişikliği ve yeni YÖK yasasının ortak akıl ile oluşturulmasıdır. Yeni YÖK yasasının oluşturulmasında mutlaka üniversitelerin görüşleri alınmalı ve sürece onlar da ortak edilmelidirler. Böylece, üniversitelerde çalışan personelin özlük haklarının korunmasında yaşanan sorunların giderilebileceğine inanmaktayım. Üniversitelerin gelişiminde karşımıza çıkan en önemli kısıtlardan biri finansman sorunudur. Üniversitelerin kendilerine kaynak yaratma konusunda karşılaştıkları engeller mutlaka kaldırılmalıdır.

Konuşmamı bitirmeden önce değerli öğrencilerime özel olarak seslenmek istiyorum. Harran Üniversitesinden en iyi eğitimi alarak mezun olmanız ve ülkemizin sorunlarına çözüm arayışı içerisinde bireyler olarak yetişmeniz en büyük dileğimizdir. Geleceğimizin güvencesi olan siz gençlerimizden çok şeyler bekliyoruz. En samimi duygularımla söylemek isterim ki, her türlü sorunlarınızı bizlerle paylaşmaktan çekinmeyiniz. Bizler sizleri en iyi şekilde yetiştirmek ve sizlere her türlü desteği vermek için varız. Sizin de bu şekilde düşünmeniz en büyük arzumdur. İçinde bulunduğunuz koşullar ne olursa olsun, topluma ve kendinize güvenmeli, ülkemizin birlik ve beraberlik anlayışıyla daha iyi bir düzeye gelebilmesi için siz gençlere çok gereksinim duyulduğunun bilincinde olmalısınız.” Dedi.

 

Törende Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu’nun ardından bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ise konuşmasında; birlik ve beraberlik mesajı vererek artan terör olaylarını kastederek,

“70 milyon gibi bizde düşünüyoruz. Bu olayların boşuna olmadığını, gelişen ve değişen dünyada yükselen değer olan Türkiye'nin, halkıyla kucaklaşmasının önüne geçmektir. Dünyanın önde ve lider devletlerinden birisi olma yolundaki çalışmalarını aksatmak, moralimizi bozmak amaçlı olduğu, iç ve dış güçler tarafından desteklendiği bilinen bu saldırılar canımızı yaksa da, moralimizi bozsa da asla lider devlet olma yönündeki inancımızı sarsmayacaktır.” dedi.

Vali Güvenç tarihten de örnekler vererek, “Muhakkak eksiklikler olabilir ama çok doğru bir yoldayız. Lider devlet olma yolunda önemli adımlar atıyoruz, çok dikkatli ve akıllı olmamız gerekir.” dedi.

Tören, hayırsever iş adamı Osman Haluk Arabacı’ya babası adına yaptırdığı Beden Eğitimi Yüksekokul binası için Rektör Mutlu tarafından sunulan plaketin takdiminin ardından yeni akademik yılın başlaması dolayısıyla üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Tevfik Sabuncu’nun “obezite” konulu dersi ile sona erdi. • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
<h1>Şanlıurfa'da Kredi Kartı Dolandırıcılığı İddiası</h1>Önceki Haber

<h1>Şanlıurfa'da Kredi Kartı Dolandırıcı...

Besyo Binası Törenle Hizmete GirdiSonraki Haber

Besyo Binası Törenle Hizmete Girdi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar