Halk Dansları Yarışması'nda final gecesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Halk Dansları Yarışması'nda final gecesi
17. Türkiye Halk Dansları Yarışması'nın finali ve ödül töreni, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katılımıyla yapıldı. Ödül alan ekipler şunlar:

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sabancı Vakfı işbirliğinde düzenlenen yarışmanın finali, Tuzla'daki Sabancı Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.

Bakan Günay ekiplerin gösterileri öncesinde yaptığı konuşmada, Anadolu'da halk oyunlarının yok olmaması, gelişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için başarıyla sürdürülen bir etkinliğin coşkusunu paylaşmak istediğini ifade etti. Günay, halk oyununun tek başına değil, birlikte, karşı karşıya veya yan yana oynandığını, yarışarak ama birbiriyle dayanışma içinde, bir arada yapıldığını belirtti. Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Halk oyunları, yok olmaması gereken bir gelenektir. Böyle bir etkinliği düzenledikleri ve halk oyunlarının yok olmaması için gösterdikleri çabadan ötürü Sabancı ailesine teşekkür ediyorum. Bakanlık olarak Sabancı ailesiyle işbirliği ve dayanışma içerisindeyiz. Bu dayanışmadan ötürü ben ve bakanlık çalışanlarım çok memnunuz. Türkiye'de herkes bilir ki, Sabancı ile ortak olun da nasıl olursa olsun...'' 

-GÜLER SABANCI-

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı da bu yıl 35. kuruluş yılını kutlayan vakfın, sanat etkinliklerinin ayrılmaz bir parçası olan ve her geçen yıl daha bir coşkuyla gerçekleştirilen halk dansları yarışmasını artan bir ivmeyle sürdürdüğünü söyledi.

Bu yıl yarışmaya rekor sayıda başvuru olduğunu ifade eden Sabancı, ''Bu sene yarışma daha katılımcı olması için yeniden tasarlandı. Geçtiğimiz yıl Bakanımızla bir araya gelerek, 'Daha iyisini nasıl yaparız?' diye konuştuk. Birlikte daha iyiyi arayarak sizlerle finale geldik. 3 bölge dansıyla yarışma şartını, 1 bölge dansı olarak yeniden düzenledik'' şeklinde konuştu.

Sabancı, geçen yıl 6 ilden 16 ekibin girdiği yarışmaya, bu yıl 36 ilden 73 topluluğun katıldığını ve 5 farklı bölgede elemelerin gerçekleştirildiğini belirterek, kazananları kutladı.

-FİNAL-

5 ekibin yarıştığı finalde birinciliği, İzmir Çiğli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulları ekibi, İzmir yöresinden sergilediği halk oyunuyla kazandı.

İkinciliği, Kars yöresinden oyunla Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Kafkas Halk Dansları Topluluğu ekibi, üçüncülüğü ise Muş yöresinden sergiledikleri performansla Ankara Tuana Sanat Gençlik ve Spor Kulübü ekibi elde etti.

Yarışmada, Bakırköy Halk Eğitim Merkezi ekibi Üsküp yöresi halk oyunuyla dördüncü, İstanbul Yedi Renk Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ekibi ise Kırklareli yöresinden oyunla beşinci oldu.

Ekiplere ödüllerini, Bakan Günay, Güler Sabancı, Türkan Sabancı ve İstanbul Valisi Muammer Güler verdi.

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu'nun konser verdiği gecede, Trabzon yöresinden kolbastı ekibi gösteri sundu.

Geceye, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.  

AA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çallı'nın eseri 600 bin TL'ye satıldıÖnceki Haber

Çallı'nın eseri 600 bin TL'ye satıldı

Ya sigarayı bırakın ya koltuğunuzu bırakSonraki Haber

Ya sigarayı bırakın ya koltuğunuzu bırak

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!