Hain Saldırı BDP'yi Bitirdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hain Saldırı BDP'yi Bitirdi
Hakkari'de PKK'nın hain saldırısı dünya çapında yankı buldu. BDP'lilerin PKK'yı haklı gösterme nedenleri de çöpe gitti.
Fransa Dışişleri Bakanlığı, Bitlis ve Hakkari'de meydana gelen terör saldırılarını kınadı. Açıklamada, Kürt kökenli milletvekillerinin PKK ile aralarına açıkça mesafe koymaları istendi. Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada Fransa Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı basın sözcüsünün PKK terör örgütünün Türkiye'nin güneydoğusunda gerçekleştirdiği saldırılarla ilgili açıklama yaptığı belirtildi.

Askeri birliklere karşı yapılan saldırıların en kesin şekilde kınandığı belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Bir gün önce 8 kişinin hayatını kaybettiği Bitlis'te gerçekleşen saldırılar sonrasında bu saldırılarda 24 Türk askeri hayatını kaybetmiş, 18 asker yaralanmıştır. Bu acı anda Fransa, Türk yetkililere dayanışma duygularını ifade eder ve hayatlarını kaybedenlerin acılarını paylaştığını belirtir. Son günlerdeki terörist saldırılar Fransa'nın teröre karşı mücadele etmek ve Kürt sorununa siyasi bir çözüm arayışı gayretlerini desteklemek için Türkiye'nin yanında yer alma arzusunu güçlendirmektedir." BDP'nin PKK ile arasında mesafe koyması istenen açıklamada, "Fransa, PKK'nın terörist şiddeti ile aralarına açıkça mesafe koymaları konusunda Türk halkının Kürk kökenli seçilmiş temsilcilerine yaptığı çağrıyı yineler." denildi.

AP'DEN HAİN SALDIRIYA SERT KINAMA


Türkiye’yi yasa boğan terör örgütünün hain saldırısı Brüksel’de de yankı buldu. 24 şehidin verildiği terör saldırısı, Belçika medyasında geniş yer alırken, Avrupa Parlamentosu (AP)’den de menfur olayı kınayan açıklamalar geldi. AP’deki iki Türk asıllı Milletvekili Emine Bozkurt ve İsmail Ertuğ, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptıkları açıklamada terör eylemini şiddetle kınadıklarını kaydetti.

‘‘Avrupa'nın Türkiye'nin teröre karşı olan mücadelesine destek vermesi gerektiğine ve bu konuda Türkiye ve Avrupa Birliği´nin tek ses olması gerektiğine olan inancımı bir kez daha yineliyorum.’’ şeklinde konuşan Avrupa Parlamentosu (AP)’nin Hollandalı Sosyal Demokrat Milletvekili Emine Bozkurt, ayrıca ‘‘Bu sabah, dün gece gerçekleşen PKK saldırısının ve bu saldırı sonucu şehit olan 24 askerin haberleriyle uyandık. Anlaşmazlıklara barışçıl yönden çözüm bulunmasına olan inancını her fırsatta dile getirmiş biri olarakbu terör saldırısını en sert şekilde kınıyorum.

Saldırıyı organize edenlerin ve düzenleyenlerin en kısa zamanda yakalanmaları ve yargılanmaları gerekiyor. Avrupa Parlamentosu milletvekili olarak Avrupa´nın, Türkiye´nin teröre karşı olan mücadelesine destek vermesi gerektiğine inanıyorum.’’ dedi.

AP üyesi Alman Sosyal Demokrat İsmail Ertuğ ise Türkiye´de gerçekleşen terör eylemlerini şiddetle kınadı. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Ertuğ, "Türkiye´de tarihi reformların gerçekleştirildiği günlerde bu tür terör eylemleri ülkedeki demokratikleşme sürecini engellemek için kötü niyetli insanlar tarafından yapılıyor" dedi.

İsmail Ertuğ Türkiye halkının sağduyulu olması gerektiğinin altını çizdi.

Rasmussen, Bitlis'teki saldırıyı kınadı

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, dün Bitlis'te düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Saldırıda ölenler arasında bir çocuğun da bulunduğuna dikkat çeken Rasmussen, "Bu tür şiddet eylemlerinin haklı gerekçesi olamaz." dedi. NATO müttefiklerinin terörle mücadelede dayanışma içerisinde olduğunu belirten Rasmussen, ölenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

AB terör saldırılarını şiddetle kınadı

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Türkiye'deki terör saldırılarını şiddetle kınadı.

Ashton, yazılı açıklamasında, ''utanç verici terör saldırılarını dehşetle öğrendiğini'' belirtti.

''Bu saldırıları şiddetle kınıyorum'' ifadesini kullanan Ashton, terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Catherine Ashton, şunları kaydetti:

''Bir kez daha vurgulamak isterim ki terörle mücadele kararlılığında AB Türkiye'nin yanındadır. Hepimiz ayrım gözetmeyen bu saldırıların hiçbir meşruiyeti olamayacağı konusunda son derece net olmalıyız. PKK AB'nin terör örgütleri listesindedir ve AB, terörle savaşta Türkiye ile diyaloğu artırmaya hazır olduğunu yakın zamanda dile getirmiştir.'' 

ABD DE HAİN SALDIRIYI KINADI

ABD Başkanı Barack Obama, "Bu acımasız terör saldırısını kınıyoruz" diyerek PKK'ya sert tepki gösterdi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Obama, ''ABD, en yakın ve güçlü müttefiklerimizden biri olan Türkiye'ye karşı bu sabah yapılan acımasız terörist saldırıyı şiddetle kınamaktadır'' ifadesi kullanıldı.

Açıklamaya göre, Obama, Amerikan halkı adına şehitlerin aile ve yakınları ile tüm Türk halkına başsağlığı diledi.

ABD'nin, PKK'nın terör tehdidini mağlup etmek ve Güneydoğu'daki tüm insanlara barış, istikrar ve refah getirmek için Türk hükümetiyle güçlü işbirliğine devam edeceğini belirten Obama, ''Diğer halklar gibi Türk halkı da barış, güvenlik ve itibar içinde yaşamayı hak ediyor. Onlar hak ettikleri geleceğin peşinden giderken, ABD de bir müttefik ve dostları olmaya devam edecek'' dedi.

İran, Hakkari'deki saldırıyı kınadı

İran, Hakkari'deki terör saldırısını kınayarak, "Terörden sürekli çok çekmiş bir ülke olan İran İslam Cumhuriyeti, terörizmin beraberinde getirdiği acının ne olduğunu çok iyi bilmektedir" dedi.

İran'ın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Hakkari ili Çukurca ve Yüksekova ilçelerinde son olarak yaşanan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir kısım insanın hayatını yitirmesine ve yaralanmasına neden olan terör saldırısını ve terörizmin  her türlüsünü İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği olarak nefretle kınıyoruz" denildi.

"Terörden sürekli çok çekmiş bir ülke olan İran İslam Cumhuriyeti, terörizmin beraberinde getirdiği acının ne olduğunu çok iyi bilmektedir" denilen açıklamada, İran'ın Ankara Büyükelçiliği olarak, yaşanan bu son saldırı nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletine, hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyeler iletildi. İran saldırıda yaralananlara da acil şifalar diledi.

Türkiye-AB KPK Eşbaşkanı Flautre saldırıyı kınadı

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre, Hakkari'deki terör saldırısını kınadı.

Flautre, yazılı açıklamasında, şehitlerin ailelerine başsağlığı dileyerek acıları paylaştığını dile getirdi.

Toplumun sebat göstermesi ve Türk makamlarının demokrasi tarafında sağlam durmasının teröre karşı en iyi cevap olduğunu belirten Flautre, kabul edilmez terör eylemlerinin insan haklarında ve hukukun üstünlüğünde kötüleşmeye neden olmasına müsaade edilmemesini istedi.

PKK terör örgütünün saldırılarının hiçbir şekilde meşru gösterilemeyeceğini vurgulayan Flautre, Kürt meselesinde çözümün şiddeti tırmandırmak yerine yapıcı diyalogdan geçtiğini ifade etti

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa'da Asayiş HaberleriÖnceki Haber

Şanlıurfa'da Asayiş Haberleri

<h1 id="ctl00_ortayer_haberBaslik" class="haberBaslik">Hangi Emekli Ne Kadar Zam Alacak?</h1>Sonraki Haber

<h1 id="ctl00_ortayer_haberBaslik" class...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar