''Göçebe Öğretmen'' Uygulamasına Hayır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
''Göçebe Öğretmen'' Uygulamasına Hayır
Şanlıurfa Eğitim-Bir Sen Şube Başkanı İbrahim Çoşkun Yaptığı Yazılı Açıklamasında şunları söyledi.
ÇOŞKUN; ''Milli Eğitim Bakanlığı’nın personel atama ve yer değiştirme işlemleri ile ilgili yeni
Bir yönetmelik çalışması yaptığı bilinmektedir.

Bakanlık, İl eğitim denetmeleri, şube müdürleri ve öğretmenlerin atama ve yer değiştirme işlemlerini, Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği şeklinde birleştirerek, öğretmenler için iller arası zorunlu yer değişikliği çalışması yapmaktadır. Bu çalışma ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın “göçebe öğretmen” uygulamasını hayata geçirmek istediği anlaşılmaktadır.

Türkiye demokratikleşirken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimin paydaş kuruluşlarının görüşünü almadan yüz binlerce çalışanın hayatını alt üst edecek bir düzenlemeyi, bırakın hayata geçirmeyi, planlamasını dahi kabul edilebilir bulmuyoruz. Daha önceki dönemlerde bakanlıkça yapılan düzenlemelerde yönetici atama ve yer değiştirme, öğretmen atama ve yer değiştirme gibi kamuoyunda tartışma oluşturabilecek ve beraberinde yeni sorunlar getirebilecek yönetmelik çalışmalarında sendikaların görüş ve önerileri alınıyorken, şimdi, 700 bin eğitim çalışanının etkileneceği bir düzenlemenin gizlenerek yapılmaya çalışılması, beraberinde büyük sorunları da getirecektir.

İbrahim Çoşkun Sözlerine şöyle devam etti. ''Teşkilat yasasında yapılan değişiklikle öğretmenlerin özür grubu tayinlerinin yılda bir kez olacak şekilde sınırlandırılması dolayısıyla aile bütünlükleri parçalanmış eğitimcilerin sorununu, okulların bütçe problemlerini çözmek, 18. Milli Eğitim Şurası kararlarını hayata geçirmek, eğitimdeki vesayeti tasfiye etmek, eğitim çalışanlarının mali ve özlük haklarını iyileştirmek, eğitim programlarının yeniden gözden geçirilerek “değerler eğitimi”  konusunu gündeme almak gibi önemli konular dururken, Bakanlığın sorun çözmek yerine, yeni sorunlar üretir bir yaklaşımla her gün eğitimcileri huzursuz edecek konularla gündeme gelmesini kabul etmek mümkün değildir.

Eğitim çalışanlarının daha nitelikli eğitim vermeleri için sorunlarının çözümü yönünde adım atılması beklenirken, Bakanlığın, eğitim çalışanlarının sorunlarını daha da artıracak, motivasyonlarını bozacak çalışmalara girişmesi eğitime ve eğitimcilere zarar vermekten başka bir sonuç doğurmayacaktır.
Bakanlığı, eğitim çalışanlarını huzursuz eden düzenleme ve beyanlardan uzak durmaya, eğitimin paydaşlarından görüş alarak, mevcut sorunlara eğilmeye davet ediyoruz.
Eğitim hizmet kolunda Genel Yetkili Sendika olarak, “Göçebe Öğretmen” uygulamasına kesinlikle karşı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kurumlar Bu Toplantıda BuluştuÖnceki Haber

Kurumlar Bu Toplantıda Buluştu

Şanlıurfa'da Esrarengiz Yangınlar KorkutuyorSonraki Haber

Şanlıurfa'da Esrarengiz Yangınlar Korkut...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar