Göbeklitepe Belgeseli yayına giriyor! İşte tarih

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Göbeklitepe Belgeseli yayına giriyor! İşte tarih
Şanlıurfa'nın tarihi değerlerinden Göbeklitepe ile ilgili olarak National Geographic tarafından hazırlanan belgesel, yarın yayınlanacak.

Göbeklitepe için National Geographic tarafından hazırlanan "Göbeklitepe'nin Gizemi" adlı belgesel yarın yayına giriyor.

Şanlıurfa'nın en önemli kültür ve tarih değerlerinden biri olan ve 2019'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Göbeklitepe Yılı’ olarak ilan edilmesiyle önemi daha da artan bölgenin tanıtımı konusunda büyük bir katkı da ABD merkezli National Geographic kanalından geldi.

2010 yılında Göbeklitepe'yi dergi kapağına taşıyan National Geographic, bu kez ise hazırladığı belgeseli yayına sokuyor. 

Fragmanları geçtiğimiz aylarda yayınlanan ve büyük beğeni toplayan belgesel, yarın 15.05'te National Geographic ekranlarında olacak. 


GÖBEKLİTEPE HAKKINDA

Neolitik döneme ait yerleşim yeri Göbeklitepe, Şanlıurfa'nın 18 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında bulunuyor. İlk kez 1963 yılında İstanbul ve Chicago üniversitelerinden görevlilerin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'deki kazı çalışmalarını, 1995 yılından bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor. Kazı çalışmalarında şimdiye kadar neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü ''T'' biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulunmuştu. Dünyanın en eski ''tapınak merkezi'' olduğu belirtilen Göbeklitepe, bir süre önce UNESCO'nun ''Dünya Mirası Geçici Listesi''ne alınmıştı. Göbeklitepe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılı ‘Göbeklitepe Yılı’ olarak ilan edilmişti. 

BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa'da tarla sulamak isterken canından oldu!Önceki Haber

Şanlıurfa'da tarla sulamak isterken canı...

Bekçilik mülakat yerleri belli oldu!Sonraki Haber

Bekçilik mülakat yerleri belli oldu!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar