Göbekli Tepe Konferansı ve Sergisi Yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Göbekli Tepe Konferansı ve Sergisi Yapıldı
Urfa'ya 15 kilometre uzaklıkta olan arkeolojik site üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan ve dünyanın ilk tapınağı olduğu belirtilen Göbekli Tepe'de yapılan kazı çalışmalarının aktarıldığı bir konferans viranşehir'de yapıldı.
Viranşehir İlçesi'nde, Belediye Med Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılan konferansa çok sayıda yurttaş katıldı. Konferansta konuşan Göbekli Tepe kazı başkanı Arkeolog Prof. Klaus Schmidt, kazı çalışmaları hakkında bilgi vererek, şu ana kadar bulunan bulgu ve eserler hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

Arkeolojik olarak Çanak Çömlek Öncesi Neolitik Dönemi'ne (M.Ö 9.600 - 7.300) ait olan Göbeklitepe'de, bir tepe üzerine inşa edildiği ve çok sayıda yuvarlak biçimli yapı bulunduğunu belirten Prof. Klaus Schmidt, şu bilgileri verdi: "Göbeklitepe'de bulunanlardan sadece 6 tanesi gün ışığına çıkarılmış, toplam 20 adet olduğu belirlenen bu üzeri açık yapıların dini amaçlı yapılmış olduğunu tahmin ediyoruz. Yani bu yapılar dünyanın ilk tapınakları. Taş devrinden kalma bu tapınakların yapılış biçiminde ortak bir özellik göze çarpıyor. T biçiminde sütunlar ile çevrilmiş bu tapınakların merkezinde iki T biçiminde sütun karşılıklı olarak yer alıyorlar. Boyları 3 ila 6 metre arasında değişen bu T biçimindeki sütunların stilize edilmiş insan tasvirleri olduğunu düşünüyoruz. Bunun sebebi T biçimindeki sütunlarda görülen kol ve el tasvirleri. Ayrıca bu sütunlar üzerine işlenmiş hayvan tasvirleri ve soyut semboller var. Boğa, yaban domuzu, tilki, yılan, turna ve yaban ördekleri en sık görülen hayvan tasvirleri. Taşlar üzerine kazılan bu hayvan tasvirlerinin yanında üç boyutlu kabartma şeklinde yapılan başka betimlemeler de bulundu. Bunlardan en önemlisi T biçimindeki sütunun yan tarafından aşağı doğru iner biçimde tasvir edilen aslan kabartması."

Schmidt, Göbekli Tepe'nin benzeri olan birçok tarihi bulguya rastladıklarını, kazılar sırasında bir esersin çalındığını ve bu nedenle çalışmalarının bir süre durdurulduğunu belirtti. Çalınan eserin daha bulunmadığını kaydeden Schmidt, eserin bulunmasını umduklarını sözlerine ekledi.

Konferansın ardından Göbekli Tepe ile ilgili fotoğraf sergisi açıldı. Fotoğraf sergisinde Göbekli Tepe ile ilgili kazı çalışmaları yurttaşlara sunuldu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ceylanpınar Belediyesi Van'a 3 Çadır GönderecekÖnceki Haber

Ceylanpınar Belediyesi Van'a 3 Çadır Gön...

Belediye'nin Kasım Ayı Toplantısı Sona ErdiSonraki Haber

Belediye'nin Kasım Ayı Toplantısı Sona E...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!