Gap'ın Merkezine "Örnek Köyler"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gap'ın Merkezine "Örnek Köyler"
GAP'ın merkezi konumunda bulunan Şanlıurfa'da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in talimatıyla altyapı sorunları giderilip, sosyal yaşam alanları oluşturulan örnek köy projeleri hayata geçiriliyor.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, yaklaşık 3 bin civarındaki köy ve mezrasıyla Türkiye'de en çok yerleşim birimi olan kentlerin başında gelen Şanlıurfa'da, köylülerin en çok şikayet ettiği yol, su ve elektrikle ilgili sorunlar, kentteki ziyaretlerinde birçok köy ve beldeyi ziyaret eden Bakan Çelik'in talimatıyla giderilmesi için çalışma başlatıldı.

Söz konusu çalışmaların yanı sıra GAP'ın merkezi konumundaki kentte bazı büyük köylerde alt ve üstyapı çalışmalarıyla çevre düzenlemesi ve sosyal alanlar oluşturularak, örnek köy projeleri hayata geçirilecek. Bu çerçevede ilk uygulamaya, Hilvan'ın en büyük köylerinden biri olan 190 haneli Ovacık köyünde gerçekleştiriyecek.

Şanlıurfa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, çalışmalar kapsamında pilot köy seçilen Ovacık köyünde, altyapı ve üstyapı çalışmaları sonucunda köyün yol, su, kanalizasyon sorunları çözülecek. Büyükhatipoğlu, proje kapsamında çocuklar için Oyun alanları tespit edildiği ve projelendirme çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

Ovacık köyünün mevcut yol ağına ek olarak 3 metre genişliğinde ara yollar planlanıp, yolların parke taşıyla döşenmesi, ayrıca yol kenarlarına bordür ve oluk taşının yerleştirilmesinin ön görüldüğünü aktaran Büyükhatipoğlu, "Su şebekesinin mevcut halini iyileştirme ve modernizasyonu proje kapsamına dahil edilmiştir. Ayrıca kanalizasyon ağındaki sıkıntıları giderebilmek için ek önlemler ve yeni hatlar düzenlenmiş olup, tıkanmış olan kanalların açılması ve yeni yerleşim yerlerinin kanalizasyon ağı ile bağlantılarının sağlanması çalışmaları gerçekleştirilecektir" dedi.

-"BÖLGEDEKEİ DİĞER KÖYLERE ÖRNEK TEŞKİL EDECEK"

Köyün ihtiyaçlarından olan çocuk Oyun alanları ve yeşil alan uygulamalarının da projeye dahil edildiğini dile getiren Büyükhatipoğlu, şunları kaydetti:

"Proje kapsamında 2 adet çocuk Oyun alanı ve köy meydanı yapılacaktır. Sayın Bakanımız Faruk Çelik'in talimatlarıyla gerçekleşen 'Örnek Köy Ovacık Projesi', Ovacık köyüne modern bir köy görünümü kazandırıp, halkın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde diğer köylerimize de örnek teşkil edecektir. Proje bedeli 1 milyon lira olup, iletişim ve elektrik çalışmaları ilgili kurumların yardımıyla projeye dahil edilmiştir. "

Söz konusu köyle ilgili projenin ihale aşamasında olduğunu aktaran Büyükhatipoğlu, ihalenin ardından en kısa zamanda tamamlanacak bu projenin devamı niteliğinde, ilk etapta 3 köyde daha "örnek köy projesi"nin uygulanmasının planlandığını sözlerine ekledi.

Ovacık köyünde oturan vatandaşlar da böyle bir uygulamanın köylerinde hayata geçirilecek olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Köylülerden Yusuf Şıldır, projenin köylerinde uygulanacak olmasından sevinç duyduklarını ifade ederek, "Proje sayesinde köyün birçok eksiği tamamlanacak, yetkililere teşekkür ediyoruz" dedi. • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bu Kavşak ÇıldırtıyorÖnceki Haber

Bu Kavşak Çıldırtıyor

Irgat Kardeşler Filmde Başrol KaptıSonraki Haber

Irgat Kardeşler Filmde Başrol Kaptı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar