GAP Bölgesi teşvik paketine yeni düzenleme istendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GAP Bölgesi teşvik paketine yeni düzenleme istendi
Güneydoğu Anadolu Projesi kapsama alanı içinde yer alan iller Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasında bir araya gelerek

hükümetin açıkladığı teşvik paketinin yeniden düzenlenmesi için çeşitli önerilerde bulundu. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Cem Göncü, Diyarbakır’da katıldığı yeni teşvik yasa tasarısı toplantısında, daha önceki teşvik paketinden yararlanan bölge dışındaki yatırımcıların yeni açıklanan teşvik paketinden yararlanabildiğini ancak daha önceki teşvik paketinden yararlanan bölge yatırımcıların bu teşvikten yararlanamadığını söyledi. ŞUTSO Başkan vekili Cem Göncü “Bu bölgeye nakledilecek eski yatırımlar, paketten yararlanırken, burada önceden yatırım yapanlar yararlanmamaktadır. Bu durum ise haksız rekabete yol açacaktır.”dedi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen görüşmeye Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin de katıldı. Diyarbakır TSO Yönetim Kurulu Başkanı M.Galip Ensarioğlu moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda konuşan ŞUTSO Başkan vekili Cem Göncü, yeni teşvik paketinin bölge ekonomisine olumlu ve olumsuz yansımaları değinerek mevcut tasarının geliştirilmesi önerisinde bulundu.

Yeni teşvik paketinin tartışıldığı ve çevre illerin Sivil Toplum Kuruluşları ile Ticaret ve sanayi Odası Temsilcilerinin de katılan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasındaki toplantıda ŞUTSO Başkan vekili Cem Göncü şu görüşlerini dile getirdi: “Bu bölgeye nakledilecek eski yatırımlar, paketten yararlanırken, burada önceden yatırım yapanlar yararlanmamaktadır. Bu durum ise haksız rekabete yol açmaktadır. Bu durum mevcut tesisleri kapanma tehlikesiyle karşı karşıya bırakacaktır.  Biz Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak eski yatırımların da teşvik yasası kapsamına alınmasını istiyor.  Ayrıca yatırım konuları bir iki atıl kapasite olanlar dışında 4’üncü Bölgede serbest bırakılmalıdır. Aksi taktirde çok kâr etmeyen sektörlerle daha da geri kalacağız.”

Bu arada toplantıda bölgesel inisiyatifin yeni teşvik paketi ile alakalı 12 maddelik öneri hazırladı. Bu öneriler toplantıda bir bir görüşülüp tartışıldı. Dördüncü bölgede bulunan GAP illerinin gelişmişlik düzeyini yakınlaştırmak amacıyla kendi içerisinde üç alt gruba ayrılması istenilen toplantıda yine dördünce bölgede kurumlar vergisi, SSK işveren primi desteği ve faiz destekleri konusunda alt bölgeler esas alınarak yeni oranların belirlenmesi önerildi. Ayrıca tekstil tesislerinin taşınması konusunda soysa ekonomik endeksler itibariyle ayrılmış üçüncü ve dördüncü bölgenin bir anlamda aynı gelişmişlik düzeyindeymiş gibi eşitlenirliğinden yakınıldığı toplantıda yeni teşvik paketinde yer almayan enerji desteğinin de teşvik kapsama alınması dile getirildi.

Kredi garanti fonu desteğinin yüzde 60’tan yüzde 80’e çıkartılmasının ve teminat kapsamında alınacak argümanların çeşitlendirilmesinin de önerildiği toplantıda, taşocakçılığı ve diğer madencilik ile metalik olmayan diğer mineral ürünlerin imalatının teşvik kapsamına alınmasına dikkat çekildi.

Tüm yatırım harcamalarının tevsik kapsamında KDV muafiyetinin uygulanması sağlanmasının önerildiği toplantıda yerli makine alınması teşvik edilmesi ve yatırımcılara destek amacıyla dördüncü grup illerinin tamamına KDV istisnasına ilaveten yüzde 10 oranında teşvik priminin hibe olarak verilmesi istendi. Dördüncü bölge illerinde halen faaliyette olan işletmelerin teşvik ve desteklerden 5 yıl süreyle yararlanmaları gibi çeşitli önerilerin alındığı toplantı konuşmaların rapora dönüştürülmesi kararıyla sona erdi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
URFA’DA FARK YARATACAĞIZ…Önceki Haber

URFA’DA FARK YARATACAĞIZ…

BARODAN KIZ YURDUNA ZİYARETSonraki Haber

BARODAN KIZ YURDUNA ZİYARET

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar