Eşit İşe Eşit Ücret<br />

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Eşit İşe Eşit Ücret<br />
Şanlıurfa Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Çoşkun Yaptığı Açıklamasında; ''Aynı İşi Yapanların Ek Ödemelerini Eşitlemek Yetmez, Öğretmen ve Tüm Öğretim Elemanlarının da Ücretleri İyileştirilmelidir dedi.
Çoşkun Şunları Kaydetti; “Eşit işe eşit ücret” talebiyle mali haklarda düzenleme yapılması gerektiğini yıllardır gündemden düşürmedik. Her çalışanın emeğinin karşılığını aldığı bir ücret skalasının olması gerektiğini söyledik. 652 Sayılı KHK yayınlandığında ek ödeme yapılacağına ilişkin düzenleme ile nihayet taleplerimizin karşılanacağı konusunda ümitlenmiş idik. Ancak Maliye Bakanlığının etkisiyle şekillendiği fazlasıyla belli olan Bakanlıkça belirlenen ek ödeme oranları bu konuda Sendikamızda tam bir hayal kırıklığı yatmış idi. Ek ödeme oranlarındaki adaletsizliğin kabul edilebilir yanı olmadığı için yargıya taşıyan ilk sendika olduk. Sadece maaş karşılığı derse girebilen öğretmenlerin eline geçen miktarın onur kırıcı bir rakam olduğunu da belirterek öğretmenlerin mevcut ek ödeme oranlarının da yükseltilip hayat koşulları karşısında ezdirilmemesi gerektiğini vurguladık. Eşit işe eşit ücret kapsamında yapılan yeni ek ödeme oranları 666 Sayılı KHK ile yayımlandı. Önceki ek ödeme oranlarına göre; il eğitim denetmeni, şube müdürü, şef, memur ve hizmetlilerin unvanlar boyutuyla aynı işi yapan farklı bakanlıklardaki çalışanların ek ödeme ücretlerindeki makasın kaldırılması olumlu bir yaklaşımdır. Fakat yeni KHK sonrası ortaya çıkan tabloda öğretmen ve öğretim elemanlarının eline geçen rakam asla kabul edilebilir durmamaktadır.

Öğretmenler için belirlenen ek ödeme oranları, 666 sayılı KHK öncesi durumun aynısı olup bu haliyle artış getirileceği yönündeki beklentileri karşılamadığı gibi diğer pek çok kadro ve unvanlı memuriyet kadrolarına verilenlerin çok altındadır. Öğretmen kadrosunda bulunanlar dışında kalan Bakanlık personeline 375 sayılı KHK’ye göre ödenmekte olan ek ödeme oranları 666 sayılı KHK ile artırılmış iken öğretmenlerin bu artışın dışında tutulması haksız ve yersizdir. Ortaya çıkan çarpıklık, Eğitim-Bir-Sen olarak mücadele vereceğimiz “Toplu Sözleşme Masası” nın ana konularından birisi olacaktır.

Ayrıca aylıklarını 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu’na göre almakta olan üniversite akademik personel için öngörülen ek ödeme oranları da 666 sayılı KHK öncesi verilen oranların aynısı olup bu personel yönünden hiçbir artış getirilmemiştir.
Neredeyse tüm kamu personelinin ek ödeme oranları 666 sayılı KHK ile artırılmış iken eğitim ve öğretim hizmetini ifa eden öğretmenler ve üniversite akademik personelinin bu artışlardan istisna tutulmuş olmasının izahı mümkün değildir.
Yine üniversitelerde görev yapan idari personelin ek ödeme kapsamı dışında tutulması, 666 sayılı KHK ile getirildiği ileri sürülen eşit işe eşit ücret ilkesinin ihlali teşkil etmektedir.

666 sayılı KHK ile hizmetli, memur, VHKİ gibi personele ek ödeme noktasında getirilen mali haklar beklentileri karşılamasa da 375 sayılı KHK ve 652 sayılı KHK’lere göre olumludur. Yine Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında görevli şeflere, Milli Eğitim Bakanlığı Personeline Yapılacak Ek Ödemeye İlişkin Usul ve Esaslarda olduğu gibi iller bazında bir ayrıma gidilmeyip bu Usul ve Esaslarda öngörülenlerin en yükseği oranda ek ödeme getirilmiş olması beklentileri karşılamasa da ayrımcılığın önlenmesi noktasında önemlidir.


Ancak öğretmenler ve üniversite akademik personeline 666 sayılı KHK ile hiçbir hak tanınmamış olması kabul edilebilir olmadığı gibi ayrıca izaha da muhtaçtır dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
<h2 class="ReadMsgSubject">Başarılı Projelere 13 Milyon Hibe Verilecek</h2>Önceki Haber

<h2 class="ReadMsgSubject">Başarılı Proj...

AK Parti'nin Bayramlaşması İkinci Gün GerçekleşecekSonraki Haber

AK Parti'nin Bayramlaşması İkinci Gün Ge...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar