<h1 class="title">Erdoğan'dan Annesine gözyaşlarıyla Son Görev!</h1>

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
<h1 class="title">Erdoğan'dan Annesine gözyaşlarıyla Son Görev!</h1>
Başbakan Erdoğan annesini son yolculuğuna gözyaşları içinde uğurladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün vefat eden annesi Tenzile Erdoğan'ın cenazesinde bugüne kadar basına hiçbirşekilde yansımayan bir halde görüntülendi. Vücudu titreyen, gözyaşlarını tutmakta zorlanan Erdoğan'ın ağlamamak için sarfettiği çaba sırasında kıpkırmızı olan yüzü objektiflere takıldı. Siyaset meydanlarına girdiği günden bu yana birçok badire atlatan, yaşadığı polemiklerle karşı karşıya kaldığı davalarla zor günler geçiren Başbakan Erdoğan'ı kamuoyu gözyaşları içerisinde görmemişti.

Fatih Camii'ndeki cenaze törenine gelirken annesinin cenazesini taşıyan cenaze aracına binen Başbakan Erdoğan, annesini cenaze aracından musalla taşına kadar da omzunda taşıdı. Fatih Camii'nden ayrılırken ise konvoy içerisindeki makam aracı yerine yine annesinin yanını, cenaze aracını tercih etti...

CENAZE BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN OMUZLARINDA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan annesi Tenzile Erdoğan'ın cenazesini Başbakan musalla taşına kendisi koydu. Cenaze aracı Fatih Camii'ne geldiğinde cenaze aracını kabinedeki bakanlar karşıladı. Taziyeleri kabul eden Başbakan Erdoğan, annesinin tabutuna omuz verdi ve tabutu musalla taşına kadar taşıdı. Emine Erdoğan da kızları ve akrabaları ile birlikte cenaze törenine katıldı.


ERDOĞAN GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Başbakan Erdoğan annesinin cenazesi musalla taşındayken yapılan dua sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kısa bir konuşma istedi. Konuşma esnasında Başbakan Erdoğan'ın kendini zor tuttuğu gözlendi. Ancak Görmez'in 'Hakkınızı helal ediyor musunuz?' sorusu sırasında Başbakan Erdoğan gözyaşlarını tutamadı ve ağlamaya başladı.

KARACAAHMET MEZARLIĞI'NDA TOPRAĞA VERİDİ

Başbakan Erdoğan'ın, annesinin naaşı ile birlikte bindiği cenaze aracı Karacaahmet Mezarlığı'na ulaştı. Cenaze aracının Karacaahmet Mezarlığı'na ulaşmak için izlediği güzergah, aracın geçisi sırasında trafiğe kapatıldı. Cumhurbaşkanı Gül'ün makam aracı da korteji takip etti. Cenazenin defnedilmesini izlemek isteyen vatandaşlar ise mezarlığa üst aramasından sonra alınmaya başladı. Cenazenin defnedileceği Karacaahmet Mezarlığı'nın bulunduğu bölgede polisin yanı sıra, başbakanlık korumaları da görev yaptı. Basın kuruluşlarının içeri girmesine izin verilmeyen mezarlığa, sadece TRT ve AA kameraları alındı. İstanbul'da trafik ekiplerinin ise izinsiz olarak görev yaptığı öğenildi.


EMİNE ERDOĞAN DA AĞLADI

Başbakan Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan için Fatih Camii'ndeki törene Emine Erdoğan, kızları ve akrabalarıyla katıldı.

Emine Erdoğan ve kızlarının gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.


DİYANET İŞLERİ BAŞKANI'NIN DUASI

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, cenaze namazının ardından şu duayı yaptı:
''Hayata gelen her insan ölümün acısını tadacaktır. Biz ölümü refik-i alaya en yüce dosta vuslat olarak gören bir inancın mensuplarıyız. Allaha hamdolsun yüce rabbimiz namazlarımıza dualarımızda anne babalarımıza dua etmeyi yerleştirmiş. Rabbimiz annelerimize babalarımıza mağrifet eyle diye dua ediyoruz. Bugün edebi hayata hakka yürürken merhume Tenzile anneye karşı 2 vazifemiz vardı. Allah için namaza kıldık. İki vazifemiz kaldı. İkinci vazifemiz hakka yürürken bizden istediği duadır. Buradaki bütün kardeşlerimize soruyorum. Şehadet eder misiniz?. Üçüncü vazifemiz haklarımızı helal etmek. Allah helalliğinizi kabul etsin. Yüce rabbimiz mekanını cennet eylesin. Hayırlı evlatlar yetiştiren bütün annelere Allah rahmet eylesin.

ERDOĞAN GELİŞİNDEN OLDUĞU GİBİ YİNE CENAZE ARACINA BİNDİ

Tenzile Erdoğan'ın cenazesi öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından musalla taşından alınarak, omuzlarda cenaze aracına taşındı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Erdoğan, Tenzile Erdoğan'ın tabutuna cenaze aracına kadar birlikte omuz verdi.Cenaze aracı Karacaahmet Mezarlığı'na doğru yola çıktı. Başbakan Erdoğan camiye gelirken olduğu gibi mezarlığa giderken de cenaze aracına bindi.

CENAZEDE DİKKAT ÇEKEN ÇELENK

Başbakanlıktan cenazeye çelenk gönderilmemesi istendiği halde Başbakan Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan'ın Fatih Camisi'ndeki cenaze törenine çok sayıda çelenk gönderildi. Çelenkler polis tarafından içeri alınmazken kapı önünde biriktilen çelenkler arasında biri dikkat çekti.

Çelengin üzerinde Ergenekon soruşturmasının aranan şüphelilerinden "Bedrettin Dalan" ın adı yazıyor. Diğer çelenkler de KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sanatçılar Mahsun Kırmızıgül ve Ferdi Tayfur ile Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysan, Trabzonsopr Kulübü Başkanı Sadri Şener ve Teknik Direktörü Şenol Güneş adına gönderildi.

SOMALİ'DE DE GIYABİ CENAZE NAMAZI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vefat eden annesi Tenzile Erdoğan için Somali'nin başkenti Mogadişu'da gıyabi cenaze namazı kılındı

CAMİ AVLUSU BARİYERLERLE ÇEVRİLDİ

Cenaze namazı öncesi Fatih Camisi avlusunda polisin aldığı tedbirler dikkat çekti. Avlu tamamen güvenlik aramasından geçirildi. Cenazeye katılacaklar tek tek aranarak içeri alınıyor. Cami avlusunda bariyerlerle birbirinden ayrı üç bölüm oluşturuldu. Cami avlusuna ortak canlı yayını yapacak kameralar dışında kamera alınmadı.

ERDOĞAN CENAZE ARACINA BİNDİ

Tenzile Erdoğan'ın cenazesini taşıyan cenaze aracı konvoy eşliğinde Fatih Camii'ne doğru yola çıkarken, geçilen güzergahlar da bir bir trafiğe kapatıldı. Diğer taraftan  Başbakan Erdoğan da annesini son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Erdoğan, cenaze aracına bindiğinde objektifler yakalandı.


CAMİYE GİREMEYENLER İÇİN DEV EKRAN KURULDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan'ın cenaze töreninin gerçekleştirileceği Fatih Camii, törene az bir zaman kala adeta dolup taştı. Camiye giriş yapamayanlar için Fevzipaşa Caddesi'ne dev ekran ve ses sistemi kuruldu.

CENAZEYE KATILIM YOĞUN

Cenaze töreni için camiye gelenler arasında kabinedeki tüm bakanlar, milletvekilleri, KKTC eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski bakan Kürşat Tüzmen, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, tiyatrocu Behzat Uygur, spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, kaleci Rüştü Reçber ile Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören de bulunuyor. Cenazeye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılması bekleniyor. AK Partili Abdülkaidr Aksu'nun mini elektrikli araçla cami girişine kadar geldiği gözlendi. Cenazeye TSK'dan da bir heyet katılıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Abant'taki toplantısında olduğu için cenazeye katılamayacağını bildirmişti. CHP adına cenaze törenine Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak'ın başkanlığındaki bir heyet katılıyor.

TSK'DAN DA BİR HEYET KATILDI

Cenazeye TSK'dan da bir heyet katılıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Abant'taki toplantısında olduğu için cenazeye katılamayacağını bildirmişti. CHP adına cenaze törenine Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak'ın başkanlığındaki bir heyet katılıyor.

FATİH CAMİİ'İNDE 3 AŞAMALI KORUMA

Aynı Başbakan'ın Kısıklı'daki evinde olduğu gibi cenaze namazının kılınacağı Fatih Camii'nde de yoğun güvenlik önlemleri var. Cami avlusu 3 aşamalı bir güvenlik bölümüyle ayrılmış durumda. Namaz sırasında ilk bölüm Erdoğan ailesine, ikinci bölüm bakanlara ve üçüncü bölüm ise protokol üyelerine ayrılacak.

Fatih Camii çevresindeki fevzipaşa caddesi ve ona açılan yollar saat 15:00'a kadar trafiğe kapalı olacak.

KASIMPAŞA VE RİZE'DE YAS

Başbakan Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan'ın vefatı memleketi Rize'nin Güneysu ilçesi ile hayatının büyük bir kısmını geçirdiği İstanbul'un Kasımpaşa ilçesindeki akrabaları, komşuları ve dostlarını da üzdü.

Başbakan Erdoğan, 12 Eylül referandumu öncesinde şair Nevzat çelik'in "Şafak Türküsü" isimli şiirini okuması hayli konuşulmuştu. İşte o şiir ve Başbakanla annesinin görüntüleri.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA CENAZE YOĞUNLUĞU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan’ın öğlen namazı sonrası kılınacak cenaze namazı için yurtiçi ve yurtdışından gelenler, Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nu doldurdu.

Makam araçlarının sürücüleri, VIP önünde park edebilmek için zorluk çekti. Cenaze için Ankara’dan İstanbul’a gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, şunları söyledi: 

"Sayın Başbakanımıza ve tüm yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Anne acısı tabi? ki çok büyük bir acıdır. Bu acıyı çok genç yaşta yaşamış biriyim. Analar, babalar hangi yaşta rahmetli olursa olsunlar, ister 88 yaşında 100 yaşında, isterseniz 58 yaşında, ananın babanın acısı her zaman yürekten hissediliyor. Bu yüzden Başbakanımızın acısını yürekten hissediyoruz. Böyle bir günde de Sayın Başbakanımızın acısını paylaşmak için buradayız. Biliyorsunuz sevinçler, paylaşınca güzeldir, acılar da paylaşınca azalır. Hepimizin başı sağolsun, Allah rahmet eylesin. Toprağı bol olsun."

AZERBAYCAN BAŞ MÜFTÜSÜ DE TÜRKİYE'DE

Öte yandan Azerbaycan Baş Müftüsü Allah Sükür bin Hemmat Bashazada ve Mesut Barzani’nin yeğeni Neşirvan Barzani de Başbakan Erdoğan’ın annesinin cenazesine katılmak üzere İstanbul’a geldi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa'da Derslik Açığı KapatılamıyorÖnceki Haber

Şanlıurfa'da Derslik Açığı Kapatılamıyor

Cenazedeki Siyah Örtünün SırrıSonraki Haber

Cenazedeki Siyah Örtünün Sırrı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar