Erdoğan: Ne asker devletiyiz ne de polis

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Erdoğan: Ne asker devletiyiz ne de polis
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hiç kimsesin polis, asker ve yargı üzerinden siyaset yapmaması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, "Türkiye ne polis, ne asker devletidir. Türkiye demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir." dedi. 

Erdoğan, bütün güvenlik güçlerinin uyum ve koordinasyon içinde, millet adına rejimin teminatı olduğunu vurguladı. 

Polis Akademisi 64. dönem mezuniyet töreni Başbakan Erdoğan'ın da katılımı ile yapıldı. 

Polis Akademisi Gölbaşı Kampüsü'ndeki törene, Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da katıldı. 

192'si Türk vatandaşı, 53'ü yabancı ülkelerden 245 komiser yardımcısının mezuniyetinde konuşan İçişleri Bakanı Atalay, yıl sonunda 10 bin üniversite mezunu polis alınacağı müjdesini verdi. 

"Sizler bu milletin gözbebeği olan Türk Polis Teşkilatı'nın evlatlarısınız. 164 yıldır bu ülke ve bu aziz millet sizlere güveniyor." diyerek sözlerine başlayan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Özgürlüğün, bağımsızlığın huzur ve emniyetin, hatta en mukaddes değerlerin sizlerin muhafızlığında yarınlara taşındığını görüyor ve onu sizlere emanet ediyoruz. Emniyet Teşkilatı'mız gücünü ve yetkisini anayasamızdan ve yasalarımızdan alır. Polis, anayasa ve yasaların kendisine çizmiş olduğu çerçeve içinde demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin huzur ve emniyetinden sorumludur. Polis Teşkilatı'mız, altını çizerek ifade ediyorum, diğer güvenlik güçlerimizle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'mizle, Jandarma'mızla, İstihbarat Teşkilatı'mızla birlikte sahibi millet olan bu rejimi muhafaza etmekle görevlidir. Polisimiz, askerimiz ya da İstihbarat Teşkilatı'mız asla ve asla birbirinin alternatifi değildir." 

Erdoğan, bütün güvenlik güçlerinin uyum ve koordinasyon içinde, anayasa ve yasalardan aldıkları yetki çerçevesinde, millet adına rejimin teminatı olduklarını belirterek, "Güvenlik güçlerimizi ayrı ayrı pozisyonlara yerleştirerek, öncelik veya önem sıralaması yapmak, ayrımcı ve tahrif edici yorumlar getirmek son derece yersizdir. Türkiye'ye asla yarar sağlamayacak bir tartışmadır. Hiç kimse polisimiz, askerimiz, yargı üzerinden siyaset yapmasın. Hiç kimse bu kurumlarımızı siyasi çekişmelere, karalama kampanyalarına alet etmesin. Türkiye ne polis devletidir, ne asker devletidir. Türkiye demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Ve bu ilkeleri yücelterek gelece doğru emin adımlarla ilerlemesine devam etmektedir." şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hükümet ve işçiler uzlaştı: İşte rakamlar!Önceki Haber

Hükümet ve işçiler uzlaştı: İşte rakamla...

Belediyeye 2.3 milyon KrediSonraki Haber

Belediyeye 2.3 milyon Kredi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!