En hızlı muayene rekoru Urfa'da kırılabilir!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
En hızlı muayene rekoru Urfa'da kırılabilir!
Şanlıurfa'da nüfus yoğunluğu, yetersiz hastane ile personel sıkıntısı nedeniyle sağlık hizmetinden yararlanmak artık 1 dakikanın altına düştü.

Doktorlar günde 100'ün üzerinde hastaya bakıp hastalığı doğru teşhis etmeye çalışırken, yaşanan seri muayene nedeniyle hem hastalar hem de sağlık personelleri artık isyan etmek noktasında.

En temel ihtiyaçlardan biri olan sağlık, Şanlıurfa'da yaka silktirmeye devam ediyor.

Daha önce meclis kürsülerinde yerde yatan annelerin fotoğrafları ile gündeme gelen kent, hala benzer sağlık sorunları ile karşı karşıya. Diğer kentlerde özellikle tatilden sonraki günlerde yoğunluk olurken Şanlıurfa'da hemen hemen tüm hastanelerde her gün yoğunluk yaşanıyor. Buna sebep olarak Suriyelilerin gelişiyle artan nüfus yoğunluğu gösterilse de kentte hastaneler sayıca mevcut nüfusu da karşılamaya yetersiz. Üstelik sağlık personelleri de bu hizmetin karşılanması için yeterli sayıda değil. Nüfus, hastane ve personel eksikliği bir araya gelince hastanelerde uzun kuyruklar oluşması ise kaçınılmaz oluyor. Doktorlar da taleplere cevap vermek için günde 100'ün üzerinde hastaya bakmak zorunda kalıyor.

Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Şanlıurfa'nın bu sağlık problemini yansıtan görüntüler kaydedildi. Saat 09.30'da çekilen bir görüntüde muayene sırasının 55 olduğu görüldü. 09.00'da mesaiye başlayan doktorlarından bazılarının muayene süresini 1 dakikanın altına düşürmesi görenleri şaşkına çevirdi. Doktorların hastalığa teşhis için saniyelerini ayırması "Urfa'da en hızlı muayene rekoru kırılabilir" yorumlarına neden oldu. Hastalar kadar sağlık personellerinin de durumdan şikayetçi olduğu belirtildi.

Kentte sağlık hizmetinin hak edilen düzeye ulaşması için özellikle sağlık sendikalarının ve mecliste bulunan 14 Urfa vekilinin çalışma yürütmesi ve ilgililerle temasa geçmesi bekleniyor. 

Özlem ÇELİK/AJANS URFA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İbrahim Toru'nun acı günü!Önceki Haber

İbrahim Toru'nun acı günü!

YKS için açıklama: Değişiklik olmayacakSonraki Haber

YKS için açıklama: Değişiklik olmayacak

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!