Diyarbakır'dan Haydi Kızlar Okula

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyarbakır'dan Haydi Kızlar Okula
Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğünce Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında hazırlanan ''Haydi Kızlar Okula Devam'' projesi ile 4 ayda 6 bin 300 çocuk okula kazandırıldı.

Haydi Kızlar Okula Projesi İl Danışmanı ve Haydi Kızlar Okula Devam Projesi Sorumlusu Berrin Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 200 bin TL bütçesi bulunan projenin, Şubat ayında uygulamaya konulduğunu söyledi

Proje kapsamında öncelikli olarak ilçe ve köylerde okula gitmeyen öğrencilerin aileleri ile görüştüklerini ve çocukların okula gönderilmeme nedenlerini tespit ettiklerini belirten Aksu, bölgede kız çocuklarının okula gönderilmemelerinin farklı sebepleri olduğunu ve bu sebeplerin başında ailelerin yaşadığı ekonomik sıkıntının geldiğini bildirdi.

Yaptıkları görüşmelerde aileleri çocuklarını okula göndermeleri konusunda iknaya çalıştıklarını ifade eden Aksu,şöyle dedi:

''Ailelerin çoğunun geleneksel nedenlerin dışında kırtasiye ve forma giderleri nedeniyle çocuğunu okula göndermediğini öğrendik. Projemizin hedef kitlesi, ekonomik nedenlerle çocuğunu okula göndermeyen ailelerdi. Amacımız ailelerin çocuklarını okula göndermeme nedenleri arasında yer alan ekonomik gerekçeleri ortadan kaldırarak kız çocuklarını okullaştırmaktır. 4 ayda çoğunluğu kız 6 bin 300 çocuk okula kazandırıldı.''

Aksu, Diyarbakır Valiliğince, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı desteği ile çocukların eğitime kazandırılması amacıyla da Diyarbakır'da öğrencilere forma ve kırtasiye desteğinde bulunulduğunu kaydetti.

BAŞARILI ÖĞRENCİLER İSTANBUL GEZİSİ İLE ÖDÜLLENDİRİLECEK
Şubat ayında hayata geçirilen projenin Haziran ayında sona ereceğini ifade eden Aksu, proje kapsamında 4 ayda çoğunluğu kız toplam 10 bin öğrenciye kırtasiye 600 öğrenciye de forma yardımı yapıldığını bildirdi.

Aksu, proje kapsamında eğitime kazandırılan öğrenciler arasında başarılı olan 40 öğrencinin İstanbul gezisi ile ödüllendirileceğini belirterek, şöyle devam etti:

''Kırtasiye ve forma yardımından yararlanmak sureti ile eğitime kazandırılan ve okullarında başarılı olan 40 öğrencimiz, 3 günlük İstanbul gezisine katılmaya hak kazanacak. Uçak ile İstanbul gezisine katılacak öğrenciler ilk kez uçağa binme, deniz ve İstanbul'u görme fırsatı bulacak. Geziye katılacak 6-14 yaş arası kırsal kesimde yaşayan ve daha önce bulunduğu köy veya ilçenin dışına çıkma imkanı bulamayan 40 öğrenci, İstanbul'un tarihi ve kültürel mekanlarını gezecek ve yıldızlı otellerde konaklama imkanı bulacak.''

(aa)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Diyanet yeterlilik sınavı yapacakÖnceki Haber

Diyanet yeterlilik sınavı yapacak

Batuhan Karadeniz ameliyat olduSonraki Haber

Batuhan Karadeniz ameliyat oldu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!