"Depremde Can Kaybı Var"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"Depremde Can Kaybı Var"
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Van'daki deprem hakkında ilk açıklama yaptı.
Başbakanlık Kriz Merkezi Van'da meydana gelen depremde can ve mal kaybı olduğunu açıkladı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD), Van ve ilçelerinde çok kuvvetli hissedilen depremin ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirdiği, depremde hayatını kaybeden ve yaralı kişi sayısının henüz kesinleşmediği bildirildi.

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Van merkezli 6.6 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından yoğun bir artçı deprem aktivitesi yaşandığı, büyüklükleri 5.8-2.5 arasında değişen 10 artçı deprem tespit edildiği ve artçı depremlerin devam ettiği ifade edildi.

Açıklamada, şunları kaydedildi:

“Deprem, Van ve ilçelerinde çok kuvvetli hissedilmiş olup, ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirmiştir. Deprem Erzurum, Ağrı, Mardin, Diyarbakır, Muş, Bitlis, Iğdır, Kars, Batman, Siirt illeri ve ilçelerinde hissedilmiştir. Depremde hayatını kaybeden ve yaralı kişi sayısı henüz kesinleşmemiştir.

Ana şok ve daha sonra meydana gelen depremlerin Van ilinin kuzeydoğusundaki doğrultu atılımlı faylarla ilişkisi olabileceği düşünülmüştür. Deprem aktivitesi bakımından oldukça aktif olan bölgede bir çok yıkıcı depremin meydana geldiği bilinmektedir.”

Açıklamada, bölgede 1945 yılında Çatak'ta 5.8, 1972 yılında Van'da 5.2, 1976 yılında Çaldıran'da 7.2 ve 1977'de Erciş'te 5.1 büyüklüğünde meydana gelen depremlerin son yüzyılda meydana gelen en büyük deprem olduğu bildirildi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, deprem bölgesindeki hasarlı yapıların kullanılmaması yönünde gerekli önlemlerin alınması istendi.

BAŞBAKAN VAN'A GİDİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şiddetli depremle sarsılan Van’a gitmek üzere yola çıkarken Başbakanlık Kriz Merkezi Van'da meydana gelen depremde can ve mal kaybı olduğunu açıkladı.

Bu arada Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Sağlık Bakanı recep Akdağ'ın da Van’a gideceği öğrenildi.

Beşir Atalay ayrıca tüm kurumları alarma geçirdiklerini ve Afet Acil Durum Yönetimi’nin Van’da toplanacağını açıkladı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
25 Bina ve Bir Öğrenci Yurdu Çöktü!Önceki Haber

25 Bina ve Bir Öğrenci Yurdu Çöktü!

Van'da Ulaşım Felce Uğradı !Sonraki Haber

Van'da Ulaşım Felce Uğradı !

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar