Cumhurbaşkanı duyurdu, Urfa Valiliği kararı aldı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cumhurbaşkanı duyurdu, Urfa Valiliği kararı aldı!
Şanlıurfa Valiliği, yaklaşık 2 aydır kısıtlama getirilen ve Cumhurbaşkanının talimatı ile en az 1 ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verilen 65 yaş ve üstü vatandaşların 'seyehat izni' için alınan kararları duyurdu.

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı uygulamaya geçiriliyor.

Alınan tedbirler kapsamında, risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların sağlığını korumak amacıyla, sokağa çıkma ve ikametten ayrılmaları kısıtlandı. Virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi ve havaların ısınması nedeniyle uzun bir süredir sokağa çıkma ve ikametten ayrılma kısıtlamasına tabi olan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların, Bilim Kurulunun önerisi ve Cumhurbaşkanının talimatları doğrultusunda 21.05.2020 tarihinden itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verildi. 

Bu kapsamda olağan üstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Şanlıurfa'daki vatandaşlar için şu kararları aldı:  

1. 22.03.2020 tarih 5762 İçişleri Bakanlığı Genelgesi ve 21.03.2020 tarih 5 nolu İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebileceklerdir,

2. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecektir, 

3. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız Seyahat İzin Belgesi almak üzere; elektronik ortamda e-devlet, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden 21.05.2020 Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren talepte bulunabileceklerdir.

4. Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; COVİD-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacaktır.

5. Vatandaşlarımızın belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da Valilik/Kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.

6. İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca E- Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecektir.

7. Düzenlenen “Seyahat İzin Belgesi” tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmalarına, (65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.)

8. İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilmesine ve kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından da gerekli takiplerin yapılmasına,

9. 65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız gidecekleri yerlerde de İçişleri Bakanlığının 22.03.2020 tarih ve 5762 sayılı Genelgeleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi olacaklardır.

10. Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olan vatandaşlarımızın otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk ve mağduriyete neden olunmaması için Kaymakamlıklarca gerekli planlamaların yapılarak tedbirlerin alınmasına karar verildi.

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir."

Haber detay altı
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Siverek, Karaköprü, Haliliye.... İşte yeni karantina kararları!Önceki Haber

Siverek, Karaköprü, Haliliye.... İşte ye...

Eyyübiye’de bayram öncesi 500 yetim giydirildiSonraki Haber

Eyyübiye’de bayram öncesi 500 yetim giyd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar