×
×
Eğitim
Coşkun: Urfa ilkel konularla gündeme gelmemeli!
Şanlıurfa'da dün meydana gelen iki olayı kınayan Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, "Şanlıurfa’mızın artık bu tür ilkel söylem ve eylemlerle gündeme gelmemesi gerekir. Eğitimde daha güzel işler yaparak, çalışmalar sergileyerek gündem olmalıyız" dedi.
29 Haziran 2019 Cumartesi 10:19

Şanlıurfa Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube İbrahim Coşkun, dün eğitim camiasında meydana gelen iki olayı da kınadı.

Kentte dün Akçakale Milli Eğitim Müdürü Halil Tekyıldız saldırıya uğrarken, Eyyübiye ilçesinde görev yapan sınıf öretmeni Şeyma Sarı da memleketi Konya'da ailesiyle birlikte katledildi.

Yaşanan olaylar sonrası basın açıklaması yapan Coşkun, kentin bu tür ilkel eylemler ve söylemler ile anılmaması gerektiğini kaydetti.
 

İşte, Coşkun'un o açıklaması:

"Öncelikle Eyyubiye ilçesi Mutlukaya İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olan Şeyma SARI Öğretmenimiz ve kız kardeşi Konya’da komşusu tarafından silahla vurularak öldürülmüştür. Merhumeye Allahtan rahmet ailesine başsağlığı diliyoruz.

Dün mesai bitiminde bir grup tarafından, Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürü ve İlçe Milli Eğitim çalışanın olduğu aracın önü kesilerek saldırıda bulunularak darp edilmişlerdir. Bu cahilane ve menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Gün geçmiyor ki eğitim çalışanlarımız saldırıya maruz kalmasınlar. Eğitimcilerimizin korunması ile ilgili acilen hukuki düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz.

Öğretmenlik Meslek Kanununun bir an önce çıkarılması ve bu tür şiddet eylemlerinde mutlaka bu tür yollara tevessül edenlere caydırıcı yönü baskın cezai müeyyidelerin uygulanması ve açılacak davanın kamu davası çerçevesinde yürütülmesi gerekmektedir.

Şanlıurfa’mızın artık bu tür ilkel söylem ve eylemlerle gündeme gelmemesi gerekir. Eğitimde daha güzel işler yaparak, çalışmalar sergileyerek gündem olmalıyız. Daha önce Harran’da eğitimcilere yönelik gerçekleşen elim hadisenden sonra, dün Akçakale’de eğitim çalışanlarına yönelik saldırı ile şiddet sınır tanımaz hale gelmiştir. Harran’daki saldırıya ilgili kesimlerin sessiz kalması ve gerekli tepkinin gösterilmemesi, Akçakale’deki saldırıyı getirmiştir. Akçakale’ye sessiz kalınırsa yarın korkarız ki başka ilçelerde yaşanır.

Saldırıya uğrayan emektar arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyoruz."

Özlem DİKMEN/AJANS URFA      

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı