'Çirkin Kral'ın Rekoru Kırılamıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Çirkin Kral'ın Rekoru Kırılamıyor
3 yılda, 4 ayrı dalda, 12 ödül alan Yılmaz Güney, Altın Koza'nın ödül rekortmeni !
Adana'da 1969 yılında ilki gerçekleştirilen Altın Koza Film Festivali'nin bu yıl 18.'si düzenlenirken, bu yıla kadar 17 kez ödül verilen festivalde 4 ayrı dalda 12 ödül alan Türk Sineması'nın "Çirkin Kral" lakaplı senarist, yönetmen, yazar ve aynı zamanda aktörü Yılmaz Güney'in rekoru kırılamıyor.

"3 YILDA 4 DALDA 12 ÖDÜL ALDI"

Türk Sineması'nda Çirkin Kral lakabıyla hem filmler yöneten, hem yazan, hem de oynayan Güney, ilki 1969 yılında düzenlenen Altın Koza Film Şenliği'nde yazıp, yönetip, oynadığı Seyithan filmiyle eni iyi 3. film ve en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. 1970 yılında yapılan 2. Altın Koza Film Şenliği'nde ise Türkiye'de yasaklanan ve yine yazıp, yönetip, oynadığı "Umut" isimli filmiyle en iyi film, en iyi senaryo, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini aldı. Güney, 3. Altın Koza Film Şenliği'nde ise Ağıt filmiyle eni iyi film, eni iyi yönetmen ve en iyi senaryo, Acı filmiyle en iyi ikinci film ve Umutsuzlar filmiyle de en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görülerek, bir ödül töreninde kırılması zor bir rekor elde etti.

Bu zamana kadar 17 kez ödül verilen Altın Koza Film Festivali'ne 3 kez katılan Güney, festivalin 14'üne katılmamasına rağmen 4 ayrı dalda 12 ödül alarak rekorunu kimseye kaptırmadı. Güney, daha sonraki yıllarda siyasi düşüncesinden ve Yumurtalık'ta bir savcıyı öldürmesinden dolayı cezaevine girdi. Cezaevinden 1981 yılında yurt dışına kaçan Güney, 1983 yılında yurttaşlıktan çıkarıldıktan sonra kanser nedeniyle Fransa'nın Paris kentinde 1984 yılında hayatını kaybetti. Mezarı Paris'te bulunan sanatçı, Yol filmiyle 1982 Cannes Film Şenliği'nde büyük ödülü Costa Gavras'ın Missing'iyle paylaştı. 47 yılık ömrünün bir kısmı cezaevinde geçmesine rağmen 69 filmde başrol oynayan Güney, çoğu filmi kendisi yazıp, yönetip, oynadı. (Sabah)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kıdem Tazminatı Ne Olacak ?Önceki Haber

Kıdem Tazminatı Ne Olacak ?

Viranşehir'de PKK Operasyonu: 8 GözaltıSonraki Haber

Viranşehir'de PKK Operasyonu: 8 Gözaltı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!