CHP'nin GAP İlgisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP'nin GAP İlgisi
CHP Grup Başkan vekili Kemal Anadol GAP'tan sorumlu devlet bakanı Cevdet Yılmaz'a yazılı soru önergesinde GAP'ı sordu...

GAP Eylem Planı Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 27.5.2008 tarihinde kamuoyuna ilan edilmiştir. Söz konusu plana göre, 2008-2012 yılları arasında 1 649 kilometre sulama ana kanalının inşaatının bitirilerek, 1 milyon 60 bin hektar alanın sulu tarıma açılması öngörülmektedir. Bu çerçevede;

Eylem Planında öngörülen sulama projelerinin önceliği nasıl belirlenmektedir? Sulu tarıma açılmayan bölgelerdeki çiftçilerimizin sorunlarının giderilmesi için hangi önlemlerin alınması planlanmaktadır?

Eylem planının açıklanmasından sonra, hangi sulama projelerinin temeli atılmıştır? Bu projelerin fiziki ve parasal gerçekleşmeleri nedir? Bu projelerin hangi tarihlerde tamamlanması ve kaç hektarlık alanının sulu tarıma açılması planlanmaktadır?

Eylem planının açıklanmasından sonra, Plandan önce başlanmış ve devam eden sulama projelerine bugüne kadar ne tutarda kaynak aktarılmıştır? Bu projelerin fiziki ve parasal gerçekleşmeleri nedir?

Son bir yılda Eylem Planında öngörülen sulama projelerinin fiziki ve parasal gerçekleşmesi nedir? Planlanan hedeflere ulaşılmış mıdır? 

Yap-İşlet-Devret yöntemiyle ihale edilen sulama projeleri hangileridir? Bu projelerin fiziki ve parasal gerçekleşmeleri nedir? Bu projelerin hangi tarihlerde tamamlanması ve kaç hektarlık alanının sulu tarıma açılması planlanmaktadır? Bu projeler işletmeye alındığında çiftçilere hangi koşullarda su sağlanacaktır?

2012 yılına kadar sulamaya açılması planlanan 1 milyon 60 bin hektarlık alanın ne kadarının yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilmesi planlanmaktadır?

Toprak ve su kaynaklarının kullanımı gibi stratejik bir konudaki yatırımların kamu olanakları yerine yap-işlet-devret yöntemiyle yaptırılmasının gerekçeleri nedir? Bu durumun çiftçilerin sulama giderlerinde bir artışa neden olmasını önlemek için herhangi bir önlem düşünülmüş müdür?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlı ünvanı Verilişi YıldönümüÖnceki Haber

Şanlı ünvanı Verilişi Yıldönümü

Sıcaklar Bunaltınca....Sonraki Haber

Sıcaklar Bunaltınca....

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!