Bunun Neresi Dostdoğru ?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bunun Neresi Dostdoğru ?
Van’da çöken bir binanın üzerindeki tabela şaka gibi... Tabelanın üzerinde Ne mi yazıyor İsterseniz bir Dikkat ediniz tabeladaki yazıya
İnsanlara mezar olan binalarda kolonlar kesilmiş, beton kum gibi dağılıyor, hırsız müteahhit malzemeden çalmış...

Kağıt gibi buruşan bu binanın giriş katının kolonlarının, oto galeri yapılması için kesildiği ortaya çıktı. İnşaat Mühendisleri Odası da yıkılan binaların hemen hepsinin ya ruhsatsız ya da kesik kolonlu olduğunu açıkladı...

Depremin vurduğu Van’ın merkezinde, kentin en işlek noktalarından Maraş Caddesi üzerinde bulunan 7 katlı 32 daireli Nezir Baş Apartmanı, çok sayıda öğretmen ve öğrenciye mezar oldu.

Yardıma hücum

Binayla ilgili ortaya çıkan gerçek ise duyanların kanını dondurdu. Apartmana ismini veren bina sahibi Nezir Baş’ın yıllar önce binanın girişindeki dükkana bir otomobil servisi açtığı, otomobillerin rahat hareket etmesi için dükkanın içindeki kolonları kestiği ortaya çıktı. Nezir Baş’ın daha sonra burayı kapattığı ve dükkanı bir ecza deposuna kiraladığı öğrenildi. Baş’ın 32 daireyi ise öğretmen ve öğrencilere kiraladığı ortaya çıktı.

Kum yerine taş çıktı

İnşaat Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı Şemsettin Bakır, yıkılan binalarda inceleme yaptığını açıkladı ve şu çarpıcı bilgileri verdi: “Depremde 1999 yılından önce yapılan binalar yıkıldı. Eğer 25 saniye değil 40 saniye sürse 99’dan önce yapılanların hiçbiri kalmazdı. Çünkü denetim uygulanmadı. Öyle ki yıkılan binaların kolonları kum olması gerekirken 10x15 santimetre büyüklüğünde taş çıktı. Bu binanın da ayakta kalma ihtimali hiç yoktu ve yıkıldı.”

Köy evinden farkları yok

“99 depreminden sonra yönetmelikler değişti ve denetimler başladı. Hatta bize göre bu denetimler de eksik ama denetimin ne kadar gerekli olduğu bu depremde ortaya çıktı. Yıkılan binaların neredeyse tamanını inceledim. Sağlamlık açısından köyde yıkılan kerpiç binalardan hiçbir farkı yok. Ayakta kalanların neredeyse hepsi yeni yapılan binalar. Bunların sadece duvarlarında çatlak var ama taşıyıcı sistemlerinde herhangi bir arıza yok. Çünkü yeni hazırlanan yönetmeliğe göre yapıldılar ve denetlendiler.”

 251020110004540409860_3.jpg

Binaların hiçbirinde ruhsat yok

“Yıkılan binalar mühendislik hizmeti görmemiş, doğru malzeme kullanılmamış, ruhsatsız binalar. Hatta kimin yaptığı bile belli olmayan, dere kumu ile yapılmış binalar. Ama zamanında kaymakamlıklar, yerel yönetimler göz yummuş. Örneğin yıkılan kamu binası neredeyse yok. Çünkü hepsi yeni yapıldı.”

Kendi kendine bile yıkılır

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Başkanı Ayhan Güleryüz, ise farklı bir noktaya dikkat çekiyor: “Binalarda santimetrekarede 300 kilo yük taşıyabilen C30 sınıfı beton kullanılması gerekir. Ama bu binalar baktığımızda bırakın 300 kilo yük taşımayı zamanla kendi kendine de yıkılacaktır.”  (Vatan)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ve Mucize Yarım Kaldı...Önceki Haber

Ve Mucize Yarım Kaldı...

Pompalı Tüfekle Dehşet Saçtı !Sonraki Haber

Pompalı Tüfekle Dehşet Saçtı !

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar