Bu Köylerde Ev Yapmak Yasak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bu Köylerde Ev Yapmak Yasak
Şanlıurfa'da bir çok köyde bulunan höyük nedeniyle arazilerini ekemedikleri ve ev yapamadıkları gerekçesiyle köyü terk etmek zorunda kalan köylüler Başbakan'dan yardım istiyor

Naci Çetindağ'ın haberi

Şanlıurfa merkeze bağlı Atatürk, Görenler, Mamuca, Başören, Sultantepe, Turluk, Horoz ve Ulucanlar köyleri sakinlerinden 2003 ve 2005 yılları arasında Toprak ve Tarım Reformu Bölge Müdürlüğü tarafından satılan arazileri alan vatandaşlar dertli. Devlet Kurumu yetkililerince aldatıldıklarını ileri sürerek Başbakan’dan konuyla ilgilenmesini ve adalet istediklerini belirtiyorlar.
Sürekli mağdur edildiklerini ileri süren toprak mağduru köylü vatandaşlar, “2003 ve 2005 yılları arasında Toprak ve Tarım Reformu Bölge Müdürlüğü, Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde hazine arazilerini, köy gelişim alanlarını ve köy parklarını halka satışa sundu. Buralarda yaşayan halk parasını ödeyerek bu arazilerden satın aldı. 2008 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ise satışı yapılan bu yerlerin eski tarihsel yerleşim bölgeleri olduğunu ileri sürüp, buraları sit alanı ilan ederek halkın buraları kullanmasını ve ekmesini engelledi. Parasıyla aldıkları bu arazileri kullanamayan köy sakinleri ev yapamadıkları, ekemedikleri hatta ölülerini bile gömemedikleri bu arazilerini terk etmek zorunda bırakılmıştır. Atatürk, Görenler, Mamuca, Başören, Sultantepe, Turluk, Horoz ve Ulucanlar köyleri bu nedenle dışarıya göç vermeye başlamıştır. Bu köylerin ortak özelliği ise köy içinde höyüklerin olmasıdır” diyorlar.
Toprak mağduru köylü vatandaşlar, “Kendi arazisinde ev yapmak isteyen köylüler ise, 5 yıllık hapis cezası ile karşı karşıya kalmışlardır. Sayın Başbakan’ımızı ve yetkilileri bu acil sorunumuzu çözmeleri için yardıma davet ediyoruz. Mademki bu köylerdeki Höyükler, korunması gerekli kültür varlıkları özelliği gösteriyor diye 1. derece sit alanı ilan edildi. Araziler halka niye satıldı. Bari paraları geri verilsin. Bazı özel mülkiyet tarım alanları bile sit alanı ilan edilmiş. Devlet her zaman haklı, vatandaş her zaman haksız gösteriliyor” diyerek tepkilerini dile getirdiler.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Erdoğan'ı En Yakın'ı Böyle VurduÖnceki Haber

Erdoğan'ı En Yakın'ı Böyle Vurdu

VALİ NURİ OKUTAN VEDA MESAJI Sonraki Haber

VALİ NURİ OKUTAN VEDA MESAJI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!