Bilin Bakalım Bu Nedir?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bilin Bakalım Bu Nedir?
Deprem pazar günü yerine pazartesi gününü seçseydi, bu çatının altında onlarca evladımız daha ölecekti !
Depremde ölenlerin yaklaşık yüzde 10'unu öğretmenler oluşturuyor. Deprem pazartesi olsaydı okullar facialara sahne olacaktı.

Depremde Van merkeze bağlı Alaköy İlköğretim Okulunun ek binası tam anlamıyla eridi! Un ufak olan okuldan geriye sadece çatısı kaldı. Depremde evleri hasar görenlerin yanı sıra evlerinde çatlak bile olmayan vatandaşlar da çadır kapma yarışına girdi. Evleri zarar görmediği halde artçı sarsıntılardan korktukları için sokakta sabahlayan vatandaşların çadır almaları, bölgeye gönderilen yeterli miktardaki çadırın asıl ihtiyaç sahiplerine ulaşmamasına veya geç ulaşmasına yol açtı. Çadır almak isteyenler askeri kışlanın ve kriz merkezinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Ayrıca depremden önce aynı evde yaşayan ailelerin imkanları suistimal ederek üç beş çadır aldıkları öğrenildi. Erciş ilçesine bağlı ulaşabildiğimiz köylerde depremin etkisinin çok az olduğu görülürken köylülerin yeniden deprem olacak endişesiyle çadır almak için çabaladıkları görüldü.

BDP’LİLER ORTADA YOK!

Devletin bütün imkanlarını seferber etmesinden memnuniyet duyan vatandaşlar, “Allah devletimize zeval vermesin” diyerek dua etti. Barınma ihtiyacının yanı sıra beslenme konusunda da bölgeye sevkedilen gıdalar vatandaşları mağdur olmaktan kurtardı hem de yağmalama olaylarının önüne geçilmesine sebep oldu. Enkaz başındaki iş makinelarinin, vinçlerin, arama kurtarma ekiplerinin, itfaiyelerin ambulansların çokluğu “bölgeye yardım getirilmiyor” iddialarını çürüttü. Her fırsatta Kürtlerin haklarının verilmediğini öne süren BDP’nin yeteri derecede aktif olmaması ise gözlerden kaçmadı. BDP’li 98 belediyeden birkaçının seferberliğe katılmadığı görüldü.

EKSİK MALZEME YIKTI

Depremde, müteahhitler tarafından yapılan ve yeni olduğu görülen binalar büyük zarar gördü. Bölge halkı bunun sebebini bina yapımında eksik ve kalitesiz malzeme kullanılmasından kaynaklandığını söyledi. Gazetemize konuşan bir demirci esnafı enkazda yaptığı incelemelere dayanarak acı bir itirafta bulundu. Esnaf, “Enkaz gördüğüm kadarıyla bina yapımında onbeşlik ölçülere sahip demirler yerine 6-8’lik demir kullanılmış. Bu da binaları dayanaksız hale getirdi” dedi. Bir başka depremzede ise binalardaki tuğlaların arasında çimento dahi bulunmadığını iddia etti.

ÖLÜ SAYISI 460

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı dün saat 16.00 itibariyle Van'da meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 460, yaralı çıkarılanların ise 1352 olduğunu açıkladı. AFAD Başkanlığı tarafından Van Valiliği emrine acil ihtiyaçların karşılanması için ilk etapta 3 milyon TL acil yardım ödeneği gönderildiği, Başbakanlık tarafından başlatılan yardım kampanyasında toplanan ilk günde 1.1 milyon TL toplandığı, 48 il ve 39 kurumdan arama kurtarma, sağlık ve ilk yardım personeli ile ekipmanlarının bölgeye sevk edildiği belirtildi. (Türkiye Gazetesi)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sigarada ÖTV Geri Çekildi !Önceki Haber

Sigarada ÖTV Geri Çekildi !

SGK Başkanlığı'na Fatih Acar AtandıSonraki Haber

SGK Başkanlığı'na Fatih Acar Atandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar