Barolardan Birlik Çağrısı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Barolardan Birlik Çağrısı
Şanlıurfa Barosu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölge barolarının 23-24 eylül 2011 tarihlerinde Tunceli’de yapılan basın toplantısının sonuç bildirgesini bugün yayınladı.
16 baronun yaptığı ortak açıklamada BDP milletvekillerinin çözüm sürecine katkı sunmak için Meclis çalışmalarına katılması istendi. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölge barolarının 23-24 Eylül 2011 tarihlerinde Tunceli’de yapılan toplantısının sonuç bildirgesinde Şiddetin, karşı şiddetle ortadan kaldırılamayacağı, sorunlara insan hakları temelinde demokrasi içinde barış, diyalog ve uzlaşma yolu ile çözüm aranması gerektiği ve hiçbir şiddetin kabul edilemeyeceği, bunun siyasi ve insani açıklaması olamayacağı kaydedildi.  “Devlet görevlileri ile örgüt temsilcilerinin çözüm için görüştüklerine dair ses kayıtlarının basında yer alması, genel olarak toplum nezdinde olumsuz tepki ile karşılanmamıştır.” İfadelerinin yer aldığı sonuç bildirgesinde,   bu durumun, Kürt meselesinin şiddet dışında, görüşmelere kaldığı yerden devam ederek çözüme kavuşturulmasının toplum tarafından benimsendiğinin göstergesi olduğu belirtildi. Sonuç bildirgesinde yer alan diğer maddeler ise şöyle ;

3- Akan kanın bir an önce durması için müzakere dili hâkim kılınmalıdır. 30 yıllık toplumsal hafızamız sınır ötesi operasyonlar ve güvenlik eksenli politikaların çözüm olmadığını göstermiştir. Çözüm yönünde cesur ve kararlı adımların sorumlu aktörler tarafından atılması gerekmektedir. Genel Seçimlerin sonuçları, TBMM, Hükümet ve Muhalefetten toplumun beklentisinin yüksek olduğunu göstermiştir. Bu kapsamda BDP’ nin de içinde yer aldığı Blok Milletvekillerinin çözüm sürecine katkı sunmak için meclis çalışmalarına katılması ve bunun koşullarının da yaratılması gerekmektedir. Sivil alanın genişletilmesi için haksız tutuklamalara son verilmelidir.

4- Meclisin; Siyasi Partilerin, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Baroların ve sürece katkı sunabilecek her kesimin görüşlerini de dikkate alarak Toplumun beklentisi olan demokratik ve sivil yeni bir anayasa yapımı sürecinin başlatılması gerekmektedir.

5- Faili meçhul cinayetler, toplu mezarlar, kayıplar, zorla göç ettirmeler, insanlığa karşı suçlar ve işkenceler konusunda Ülkemiz geçmişi ile yüzleşmelidir. Türkiye, Birleşmiş Milletlerin “Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslar arası Sözleşme” sine taraf olmalıdır.

6- Çevre felaketlerine, olumsuz sosyal, ekonomik ve kültürel etkilere, toplumsal ve doğal yaşam alanlarının yok olmasına yol açan Ulusal ve Uluslararası Hukuka aykırı olan Baraj ve Hidroelektrik Santral projelerine son verilmelidir.

7- Kadına karşı şiddetin, kadın cinayetlerinin önlenmesi ve faillerinin bulunması için etkili hukuki düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.

8- Devletin meşruiyet temeli yargı; yargının meşruiyet temellerinden biri olan savunma mesleğinin ve baroların statüsü Anayasanın “Yargı” bölümünde yer almalıdır. Demokrasi, Hukuk Devleti ve Adil Yargılanma Hakkı için avukatların Hakim ve Savcılar ile aynı önem ve değerde olduğu, savunmanın saygınlığı herkesçe kabul edilmelidir. Yeni Avukatlık Kanunu ihtiyaca cevap verebilecek şekilde, Türkiye Barolar Birliği ve Baroların görüşleri doğrultusunda yapılmalıdır.

Toplantıya katılan barolar:   Ağrı Barosu, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Diyarbakır Barosu, Elazığ Barosu,  Hakkari Barosu, Kars Barosu, Mardin Barosu, Malatya Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Şanlıurfa Barosu,  Şırnak Barosu, Tunceli Barosu, Van Barosu • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DİKKAT! Başvurular BaşlıyorÖnceki Haber

DİKKAT! Başvurular Başlıyor

Belediye 100 Kişiyi İşe AldıSonraki Haber

Belediye 100 Kişiyi İşe Aldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar