Balıklıgöl'deki esnaftan açıklama: Ertelensin!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Balıklıgöl'deki esnaftan açıklama: Ertelensin!
Balıklıgöl Tarihi Çarşı Dernek Başkanı Çerkez Korkmaz, esnafın kiralarının ertelenmesi ve kira desteği almasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Korkmaz, “Koronavirüs salgını nedeniyle esnaf ne elektrik faturasını nede kirasını ödeyebiliyor” dedi.

Şanlıurfa'daki Balıklıgöl Tarihi Çarşısında bulunan 55 esnaf, koronavirüs salgını nedeniyle iş yapamadıklarını belirterek, kira ödemelerinin ertelenmesini istedi.

Esnafın bu konuda mağdur olduğunu belirten Balıklıgöl Tarihi Çarşı Dernek Başkanı Çerkez Korkmaz bir basın açıklaması yaptı.

Çerkez yaptığı açıklamada, “Ben bu çarşıya bir dernek kurdum. Balıklıgöl tarihi çarşı derneği ve şu anda başkanlığını yapmaktayım. Koronavirüs salgını nedeniyle esnaf ne elektrik faturasını nede kirasını ödeyebiliyor. Herkes borçlu durumdadır. Bu çarşıda 55 dükkanın yarısı ŞURKAV'a (Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı) ait yarısı da vakfa ait. Bu ŞURKAV’daki esnaflarımızın çoğu çok mağdurlar. ŞURKAV çok fahiş fiyat yükseltti. Biz vakıftakiler bin lira ödüyorsak ŞURKAV’dakiler bin 400 lira ödüyor. Yazık günah eşitlik istiyoruz. Koronavirüsten dolayı turist de yok. Hiç kimse kirasını ödeyemiyor. Ne vakıf ne ŞURKAV kirasını ödeyebilmiş. Maliyeye borçlular, kiraya borçlular dilenci olduk hepimiz. Ben sayın valimizi defalarca arıyorum. Sayın valimiz çok değerli çok kıymetli onun üstüne ben vali görmedim. Halkla iç içe. Ama bizim bu çarşımıza gelin bir misafirimiz olun bir kahvaltımızı yiyin esnafımızla oturalım bir sohbet edelim. Derdimizi size anlatalım. Sayın valimizden randevu alıyoruz ama görüşemiyoruz. Biz diyoruz ki en az altı ay kira alınmasın. Biz buradaki 55 esnaftan, son altı ayın kirasını vakıf ve ŞURKAV’dan almasınlar” ifadelerini kullandı.


‘SALGIN SÜRECİNDE ESNAF BİTME NOKTASINA GELDİ’

Şanlıurfa Balıklıgöl Tarihi Çarşısında iş yeri bulunan ve hiçbir şekilde kira yardımı almadıklarını iddia eden Göksal Saraçoğlu ise, “Aldığımız kredilerle bir şekilde ayakta durmaya çalışıyoruz. Bu salgın sürecinde esnaf bitme noktasına geldi. Buradaki esnaflar kirasını ödeyemeyecek durumda. Bizim burada iş yaptığımız süre dört ay, biz şuan iş yapamayacak durumdayız. Bizi sürekli avutmaktan vazgeçsinler. Bize hiçbir şekilde kira yardımı yapılmadı. Niye üvey evlat muamelesi görüyoruz anlamış değilim. Kiradan dolayı hacizlik olan arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımıza da yardımcı olunmasını istiyoruz. Esnafın durumu göz önündedir. Biz buradaki arkadaşlarımızla hemfikiriz. Biz kiraların ötelenmesini istemiyoruz biz tamamıyla kira desteği istiyoruz. Çünkü bizim kira verebilecek durumumuz yok. Şu anda hepimizin senetleri var. Devletin de önayak olmasıyla tedarikçilerimiz bunu geri çektiler. Ama iki ay üç ay sonra haliyle o da isteyecek. Bizim burada istediğimiz kira desteği” şeklinde konuştu.

KİRA ERTELENMESİ YA DA MUAFİYETİ GÜNDEMDE

Öte yandan yetkililerden alınan bilgiye göre; esnafın yaşadığı zor durumdan kurtulması için kira konusunda baskı yapılmadığı ve kira muafiyeti ya da kiraların ertelenmesinin gündeme geldiği öğrenildi.

Yine vakıfların da bu konuda karar almasının beklendiği kaydedildi.

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Urfa için yeni karantina kararları açıklandı!Önceki Haber

Urfa için yeni karantina kararları açıkl...

Şanlıurfa'da hayvancılık için proje: Açılışı yapıldıSonraki Haber

Şanlıurfa'da hayvancılık için proje: Açı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar