Bakanlık liste hazırladı! İlk sırada Şanlıurfa var

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakanlık liste hazırladı! İlk sırada Şanlıurfa var
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'de görülebilecek 11 eşsiz arkeoloji eser için liste hazırladı. Listede ülkenin dört bir yanından tarihi eserler yer alırken, ilk sıra Göbeklitepe ile Şanlıurfa'nın oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı "Türkiye'de Görebileceğiniz 11 Eşsiz Arkeolojik Eser" listesini hazırladı.

Yüzyıllar boyunca bu topraklarda var olmuş medeniyetlerin geride bıraktığı 11 esere yer verilen listede ilk sıra, Göbeklitepe ile Şanlıurfa'nın oldu.

Göbeklitepe ile ilgili kısa bilgiye veren bakanlık, şunları kaydetti:

"2018 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine kaydedilen Göbeklitepe, bu büyüklükteki en eski anıt ve ilklerin ötesinde, birçok anlamda tarihin sıfır noktasını oluşturmaktadır. İnsanın avcı toplayıcı olarak yaşamını sürdürdüğü bir dönemde, ileri düzeyde mimarlık gerektiren tapınaklar inşa etmesi tüm dünyada şaşkınlık yaratmıştır. Tarih öncesi insanın inanç dünyasını yansıtan, animist figürlerle zenginleştirilmiş tapınaklar ve bu tapınaklarda bulunan dikili taşlar Göbeklitepe’yi arkeoloji tarihinin en önemli keşiflerinden biri olmasını sağlamıştır.

Göbeklitepe'den çıkarılan aslan, boğa, tilki, turna, yılan ve insan formlu ve özel figürlerin olduğu dikili taşlar ortalama 4-6 metre yükseklik ile 10-14 ton ağırlığındadır. Bu dikili taşlar, Göbeklitepe Örenyeri'nin yaklaşık 500 metre kuzeyinde bulunan taş ocağından T formu verilerek yekpare bir biçimde yontularak tapınak alanına getirilmiştir. Dikili taşların üzerindeki betimlemeler zengin bir iç dünya, detaylı bir matematiksel bir hesap ve gelişmiş bir tekniğin sonucudur.

Göbeklitepe'den sonra Neolitik insanının bilinenin aksine daha gelişmiş bir el becerisi, mimari ve matematiksel bir zekaya sahip olduğu kanıtlanmıştır. Orjinallerini Göbeklitepe Örenyerinde görebileceğiniz dikili taşların bire bir kopyalarını Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nde görebilirsiniz."

Listenin tamamı için TIKLAYINIZ!

Haber detay altı
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Benzine zam geldi!Önceki Haber

Benzine zam geldi!

Pazarda şampiyon kırmızı biber oldu!Sonraki Haber

Pazarda şampiyon kırmızı biber oldu!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar