Bakan Yılmaz: Gap'ta İzleme Yöntemini Değiştirdik, Kurumlardan Hesap Soracağız

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Yılmaz: Gap'ta İzleme Yöntemini Değiştirdik, Kurumlardan Hesap Soracağız
Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Güneydoğu Anadolu Projesi'nde (Gap) Gelişmelerin Takip Edildiği 'İzleme Yöntemini' Değiştirdiklerini Belirterek,

Bundan Sonra Yapacakları İzlemede Kurumlardan Hesap Soracaklarını Söyledi.

Bakan Yılmaz, "GAP ile ilgili gelişmeleri izlemek ve değerlendirmek durumundayız. Artık hem eylem hem kurumsal bazda bir izleme yapacağız. Biz bu eylemlerden hangi kurumlar sorumluysa, o kurumdan izleme yapacağız. Aksayan yönleri varsa kurumun başındaki arkadaşlara hep birlikte hesap soracağız." diye konuştu.

GAP'tan sorumlu Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Güneydoğu'daki Sivil Toplum Kuruluşu ve iş dünyasının önemli isimleri bir araya gelerek GAP'ın son durumunu değerlendirdi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Yılmaz, bütün kurumların katkısıyla GAP Eylem Planı'nın oluşturulduğunu ve eskisine göre farklı bir çerçeve getirildiğini belirtti.

GAP Eylem Planı'nın açıklanmasıyla bölgeye 2008 -2012 yıllara arasında 7,5 milyar TL kaynağa ek olarak 2 milyar TL daha ödenek aktarıldığını belirten Yılmaz, kurumsal altyapının da güçlendirildiğini vurguladı.

GAP ile ilgili gelişmeleri izlemek ve değerlendirmek durumunda olduklarını belirten Yılmaz, bundan sonra hem eylem hem de kurumsal bazda bir izleme yapacaklarını kaydetti.

Yılmaz, "Biz bu eylemlerden hangi kurumlar sorumluysa, örneğin Devlet Su İşlerinin GAP Eylem Planı varsa o kurumdan izleme yapacağız. Aksayan yönleri varsa kurumun başındaki arkadaşlara hep birlikte hesap soracağız. Neden böyle oluyor diye. İşi iyi giden varsa o kurumun amirini de takdir edeceğiz. Dolayısıyla izlemede eylem bazlı izlemeyi kurumsal bazlı izlemeye dönüştüreceğiz." diye konuştu.

23 Temmuz'da GAP Eylem Planı'ndan sorumlu bütün kurumları Ankara'da toplantıya çağırdığını belirten Yılmaz, şöyle devam etti: "Toplantıda inşallah bütün bu sistemi gözden geçireceğiz. Değerlendirmede ikinci olarak genelde izleme yaparken harcamalar üzerinden izleme yapıyoruz. Rakamları verirken şu kadar parayı şuraya harcadık, şuraya dolgu yaptık. Yani fiziki değerler üzerinde izleme yapıyoruz. Yapmakta zorundayız. Bunun ötesinde sonuçlara odaklı izleme yapmamız lazım. Biz bu paraları harcadık da ne oldu diye sormamız lazım. Ne değişti bu bölgede diye sormamız lazım. Bu paraları harcadık da işsizlere iş bulabildik mi, okullaşma oranını artırdık mı diye sormamız lazım. Yani insan odaklı, sonuç odaklı şekilde izleme geliştireceğiz."

GAP Bölge Kalkınma İdaresi'nin Şanlıurfa'ya taşındığını belirten Yılmaz, "Bir taraftan da kalkınma ajansı dediğimiz, yerel potansiyeli harekete geçirme adına, oluşacak projelere finanssal ve teknik destek sağlama açısından son derece önemli olan kararlar aldık. Diyarbakır ve Şanlıurfa bölgesi için Kalkınma Ajansı kuruldu. Böyle bir kriz ortamında finansmanı belli olan bir proje son derece önemli. Şunu vurgulamak istiyorum, bunun kamunun yapacağı işlerle sınırlandırılması mümkün değil. Mutlaka özel sektör ayağının da çok güçlü şekilde devreye girmesi lazım. Bir yandan girişimciliği geliştirmek lazım. Bunun için bölge ve Türkiye çapında iş adamlarının bölgeye yatırım yapması lazım. Aksi halde yatırımların istenilen ölçüde gelişmesi ve istihdamın artması mümkün olmayacaktır." şeklinde konuştu.

Türkiye'de geçmişte bölgesel gelişme konusunda çok sözler söylendiğini, çok planlar, programlar yapıldığını fakat yeterince başarılı olunamadığını belirten Yılmaz, "Gerçekten probleme çözüm getirmek için belki yapıldı fakat başarılı olunmadı. Bunun nedenlerini sorgulamak lazım. Burada bunun başarılı olamamasını iki sebebe bağlıyorum. Bir tanesi finansman hadisesi. Finansmanını ayarlamadığınız sürece maalesef bu planlar raflarda kalmaya mahkum oluyor." ifadelerini kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
"Teşvikten En Çok Güneydoğu Faydalanır"Önceki Haber

"Teşvikten En Çok Güneydoğu Faydalanır"

Alman Sevgili Beraat EttirdiSonraki Haber

Alman Sevgili Beraat Ettirdi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar