Bakan Koca açıkladı: Sokağa çıkma yasağı uzayacak mı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Koca açıkladı: Sokağa çıkma yasağı uzayacak mı?
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, koronavirüs nedeniyle ölü sayısının 126 artarak bin 769'a yükseldiğini duyurdu. Bakan Koca, 23 Nisan Perşembe ve Cuma gününün de hafta sonuna eklenip sokağa çıkma yasağı uygulanmasının gündeme gelebileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, video konferans yoluyla gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalar yaptı.

Son 24 saatte 40 bin 270 test yapıldığını açıklayan Bakan Koca, toplam 4 bin 353 vakanın tespit edildiğini söyledi. 126 kişinin vefat ettiğini dile getiren Bakan Koca, toplam ölüm sayısının bin 769 olduğunu vurguladı.  Bin 542 kişinin iyileştiğini bildiren Bakan Koca, toplam iyileşen sayısının 8 bin 631 olduğunu kaydetti. 

Bakan Koca, 23 Nisan Perşembe ve Cuma gününün de hafta sonuna eklenip sokağa çıkma yasağı uygulanmasının gündeme gelebileceğini sözlerine ekledi. 

Bakan Koca, açıklamasının devamında şunları söyledi:

"Tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun, virüsü sokaktan alıp evinize taşımayın. Sokağa çıkmayanlar bu savaşın görünmeyen kahramanlarıdır. Önceki toplantıda benden en çok duyduğunuz kelime filyasyondı. Bize başarı kazandıran bu yöntemin üzerine gittik. Bunun etkisi bir kez daha görüldü.

Salgın hastalık tedavisinde öteden beri bilinen bu yöntem yayılımın önünü kesmekten en etkili yoldur. Virüs 81 il ve bazı köylerimize kadar ulaştı. Sizlere ilk vakamızdan, hastalığın bulaştığı şemayı göstermiştim. İşte bu vaka her hasta için çalıştığımız filyasyonun bir örneğiydi. Filyasyon oranımız yüzde 97.5'e ulaştı. 

Sağlığa yapılan yatırımların ne kadar doğru olduğunu toplum olarak bir kez daha test etmiş olduk. Kendi tedavi algoritmamızı oluşturarak vakalar için erken tedaviye başladık. Belirti ortaya çıkınca erkenden hastaneye yönlendirilen hastalarda tedavinin sonucunu gördük. Erken tedaviye başlamanın bir başka sonucu da hastanın zatürreye dönüşme hızıdır. Bu doğal olarak yoğun bakım ve entübasyona da yansımıştır. Önce 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkışını kısıtladık. Bu tedbirler netice vermektedir. Bu kısıtlama sonucunda ileri yaşta pozitifte belirgin azalma gözlenmiştir. Kısıtlamadan sonra 65 yaş üstü pozitif oranı yüzde 30'dan yüzde 18'e düştü.

Önümüzdeki günlerde plato oluşturması şaşırtıcı olmayacaktır. Bu saat itibariyle bugün sonucu çıkan 40 bin 270 test ile toplam test sayımız 558 bin 413 oldu. Sağlıkta şiddetin önlenmesi tüm partilerin gündeme almasıyla yasalaştı. Bu güne dek en kapsamlı olan yasanın çıkması için tüm vekillerimize teşekkür ederim.

Altını birkaç kez çizdim. Şuanki tablo hasta artış hızı düştü, ölüm artış hızı durağan, entübe doluluk oranı şuan stabilleşti. Şuan için bu tablo bizim için sevindirici. Dünyadan farklı yaptığımız uygulamalar var. Hem ilaç uygulaması hem devamında hasta erken dönemde semptomu olduğunda, dünyadan farklı olarak ücretsiz bir şekilde uyguladığımız ilaçtan bahsediyorum."

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Urfa'da 14 gün sokağa çıkma yasağı mı olacak?Önceki Haber

Urfa'da 14 gün sokağa çıkma yasağı mı ol...

Urfa'da ücretsiz maske dağıtımı başladı!Sonraki Haber

Urfa'da ücretsiz maske dağıtımı başladı!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!