Bakan açıkladı! Paralar iade edilecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan açıkladı! Paralar iade edilecek
MEB, salgın sürecinde normalleşmeye geçiş ile birlikte kreş, gündüz bakımevi ve özel okul öncesi kurumlarının ardından resmi okul öncesi kurumların da yeterli talep olması halinde 19 Haziran Cuma gününe kadar hizmet sunabileceğini bildirdi. Öte yandan paralı yatılı öğrencilerin pansiyon ücretlerinin iade edileceği de belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, yapılan yazılı açıklamada, özel öğretim kurumlarının  telafi, tamamlama ve uyum eğitimlerine başlamaları konusunda  81 il valiliğinin  bilgilendirildiği hatırlatıldı. 

Özel okulların yüz yüze telafi eğitimine başlayabilecekleri en erken  tarihin 15 Ağustos 2020 olduğu belirtilen açıklamada, "Bu takvim doğrultusunda  her bir özel öğretim kurumu, öğrencilerinin gereksinimlerini dikkate alarak en az  üç hafta olacak şekilde, yüz yüze telafi, tamamlama ve uyum eğitiminin başlangıç  tarihini ve süresini kendisi belirleyecek" bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Her özel okul yüz yüze telafi eğitimine başlayacağı tarihi, okul  yönetimince hazırlanan ve valilikçe onaylanan çalışma takviminde okulun 2020-2021  öğretim yılı için belirlediği açılış tarihine, öğrenci velilerinin katılımıyla  yapılan okul aile birliği toplantısında öğrencilerin tatil dönüş tarihleri  dikkate alınarak yüz yüze telafi eğitimi için karar verilen tarihe, özel okulda  görev yapan yönetici, eğitim personeli ve diğer personelin yıllık izin  tarihlerine, öğrencilerin okula ulaşımlarını sağlayacak okul servisi  şirketlerinin okula bu hizmet için belirlediği tarihe, özel okul uyguladığı  uzaktan eğitimden öğrencilerinin ne kadar faydalandığının ölçümünü yaparak  ihtiyaç duyulan yüz yüze telafi eğitiminin ders saati süresine göre, özel okullar  yüz yüze telafi eğitimi başlama tarihini bu koşulların oluşma durumuna göre  farklı farklı olarak belirleyebilecek."

ÖZEL OKULLARLA İLGİLİ KARAR

Özel okulların açılış, ara tatil ve kapanış tarihlerinin resmi okullar  için Bakanlıkça belirlenen tarihlerde olabileceğine işaret edilen açıklamada, şu  ifadelere yer verildi:  "5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nun 6. maddesinin  'Kurumlarda uygulanacak öğretim programı ve haftalık ders çizelgesi, resmi  kurumlarda uygulanan usul ve esaslar çerçevesinde belirlenir. Bakanlıkça uygun  bulunması durumunda farklı öğretim programları ve haftalık ders çizelgesi de  uygulanabilir.' hükmü ile Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları  Yönetmeliği'nin 10. maddesinin, 'Okullarda, resmi okullar için hazırlanan yıllık  çalışma takvimi uygulanması esas olmakla birlikte, valilikçe kabul edilmesi  halinde ayrı bir çalışma takvimi de düzenlenebilir.' hükmü doğrultusunda özel  okul yönetimi tarafından hazırlanan ve özel okulun bulunduğu ilin valiliği  tarafından uygun görülmesi halinde Bakanlık tarafından resmi okullar için  belirlenen çalışma takviminin dışında da uygulama yapılabilecek."

19 HAZİRAN'A KADAR EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), salgın  sürecinde normalleşmeye geçiş ile birlikte kreş, gündüz bakımevi ve özel okul  öncesi kurumlarının ardından resmi okul öncesi kurumların da yeterli talep olması  halinde 19 Haziran Cuma gününe kadar hizmet sunabileceğini bildirdi.  Cumhurbaşkanlığının, 29 Mayıs 2020 tarihli "COVİD-19 Kapsamında Kamu  Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler Genelgesi"  doğrultusunda, normalleşmeye geçişle birlikte rutin mesai sistemine dönen ve  çocuklarını bırakacak kimsesi olmayan anne babalar için önce sadece kreş ve  gündüz bakımevlerinin hizmet vermesi planlanmıştı.  Tedbirlerin uygulanmasıyla ülke genelinde olumlu sonuçlar elde  edilerek normalleşme sürecinin planlandığı şekliyle devam etmesi üzerine Milli  Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, illere bir yazı  göndererek kurucu ve öğrenci velilerinin istemesi halinde özel okul öncesi eğitim  kurumlarının da 1 Haziran'dan itibaren açılabileceğini bildirmişti.

PARALAR İADE EDİLECEK 

Öğrenci Taksitleri ve Yemek Ücretleri Konusunda Önemli Karar Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından Öğrenci Taksitleri ve Yemek Ücretleri konulu 27 Mayıs 2020 tarihli resmi yazı yayınlandı. Genel Müdür Cengiz Mete imzalı resmi yazıda ''Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğin 51. maddesinde "Paralı yatılı öğrencilerin pansiyon ücretleri ilk taksiti kayıt sırasında, diğer taksitleri ise kasım, şubat ve nisan aylarının son iş gününe kadar olmak üzere dört taksitte ödenir." denilmektedir. Aynı yönetmeliğin 54. maddesinde ise "Paralı yatılı öğrencilerin ücretleri ile diğer personel ve gündüzlü öğrencilerin yemek ücretleri makbuz karşılığı alınarak en geç iki iş günü içinde muhasebe veya mal müdürlüğüne yatırılır." hükmüne yer verilmektedir. Tüm dünyada ve ülkemizde görülen COVİD-19 salgını nedeniyle 16 Mart 2020 tarihinden itibaren eğitim ve barınma hizmetine ara verilmiştir. Bu süreçten önce pansiyon ve yemek ücretini peşin olarak yatıran öğrenci velilerinden hizmet alınmayan dönem ücretinin iadesiyle ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşü alınmış olup iade işlemlerinin bu yazıda belirtilen usule göre yapılması gerekmektedir.'' denildi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Harran'da bataklık yaşam alanına dönüştürülüyorÖnceki Haber

Harran'da bataklık yaşam alanına dönüştü...

Urfa'da otomobil ve minibüs çarpıştı! Yaralılar varSonraki Haber

Urfa'da otomobil ve minibüs çarpıştı! Ya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar