'Avrupa Konseyi insani boyuta odaklanabilir'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Avrupa Konseyi insani boyuta odaklanabilir'
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sığınmacı göçü bağlamında, Avrupa Konseyi'nin Türkiye'nin bölgesindeki problemin insani boyutuna odaklanabilecek örgütlerden biri olduğunu düşündüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sığınmacı göçü bağlamında, Avrupa Konseyi'nin Türkiye'nin bölgesindeki problemin insani boyutuna odaklanabilecek örgütlerden biri olduğunu düşündüğünü söyledi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin eski Başkanı da olan Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'la çalışma kahvaltısında bir araya geldi.

Kahvaltı sonrası Jagland'la basına açıklama yapan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi ile ilişkilerden çok memnun olduklarını ifade ederek Genel Sekreter Jagland'ın reform sürecine tam destek verdiklerini kaydetti.

Bu nedenle Türkiye'nin Konsey'in bütçesine katkısını artırdığına işaret eden Çavuşoğlu, böylece Türkiye'nin Konsey'e en çok katkı yapan ülkelerden biri haline geldiğini belirtti.

Çalışma kahvaltısında Jagland'a Türkiye'deki reform süreci hakkında bilgi verdiğini aktaran Çavuşoğlu, bunun Türkiye'nin yeni hükümetinin ilk önceliği olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, "Bununla gurur duyuyorum, ben aynı zamanda bununla ilgili mekanizmanın içerisindeyim ve reform faaliyet grubunun üyesiyim" diye konuştu.

Jagland'la Ukrayna, Kırım, Suriye, Irak ve sığınmacı sorunu gibi bölgesel konuları da görüştüklerini dile getiren Çavuşoğlu, yeniden canlandırılan Türkiye-AB ilişkileri konusunda da Jagland'a bilgi aktardığını söyledi.

"Verimli bir görüşme oldu"

Çavuşoğlu, "Sığınmacı göçü bağlamında, Avrupa Konseyi'nin bölgemizdeki problemin insani boyutuna odaklanabilecek örgütlerden biri olduğunu düşünüyorum" dedi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığı döneminden bu yana Çavuşoğlu'yla birlikte çalıştıklarını dile getirerek verimli bir görüşme yaptıklarını ifade etti.

Jagland, Türkiye'nin gerek mali gerek siyasi anlamda Avrupa Konseyi'ne katkılarının arttığına dikkati çekerek Türkiye'nin Avrupa Konseyi'ne verdiği önemden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Görüşmede, ifade özgürlüğü gibi Türkiye'yi ilgilendiren konuları masaya yatırdıklarını belirten Jagland, bunların yanı sıra Kırım, Ukrayna ve bölgedeki diğer gelişmeler konusunda da fikir alışverişinde bulunduklarını sözlerine ekledi.

Bakan Çavuşoğlu, çalışma kahvaltısından sonra 2017 yılının sonunda tamamlanacak Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliği ve Strazburg Başkonsolosluğu yerleşkesi inşaatını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Kaynak: TRT Türk

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'40 yaş üzeri daha çok kullanmalı'Önceki Haber

'40 yaş üzeri daha çok kullanmalı'

Oyun dünyasında 4,5G heyecanıSonraki Haber

Oyun dünyasında 4,5G heyecanı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar