×
×
Ekonomi
Aspir Tarımı İçin Tarla Günü
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde İlçe Tarım Müdürlüğü, bölgede henüz tanınmayan Aspir tarımını yaygınlaştırmak amacı ile Erkonağı köyü Dönemeç mezrasında tarla günü düzenledi.
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21

ŞANLIURFA - Düzenlenen tarla gününe İlçe Kaymakamı Kemal Yıldız, Belediye Başkanı Ali Murat Bucak ve çok sayıda köylü ve daire amiri katıldı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından ilk olarak köyde 2 bin dönüm arazide Aspir ekildiğine dikkat çeken İlçe Tarım Müdiresi Nurşen Aytemiz, Aspir tarımının bölgede yaygınlaşması için çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Aspir tarımı, bölgede örnek olarak ilk kez ekildi ve oldukça başarılı oldu. Aspir kuraklığa dayanıklılığı ve dikenli olması nedeni ile hayvanların zarar vermediği bir bitkidir. Bu bitkiden ilk olarak yağ ve euro dizel akaryakıt elde ediliyor. Diğer bir yandan kozmetik ve renklendirici özelliği olan bu bitki bölgemizde yaygınlaşıyor" dedi.
İlçe Kaymakamı ve köylüler daha sonra Aspir tarlasını gezerek, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinden bitki hakkında bilgi aldı.

Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı