Antep nerede, Urfa nerede… Rakamlar açıklandı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Antep nerede, Urfa nerede… Rakamlar açıklandı!
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinden yapılan açıklamaya göre; Nisan ayında Şanlıurfa’dan 9,3 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Aynı dönemde komşu Gaziantep’in yaptığı ihracat rakamı ise 463,65 milyon dolar oldu.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, yılın ilk dört aylık döneminde GAİB’ten 2 milyar 659 milyon 446 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci yaptığı açıklamada, ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre %9,8 düştüğünü belirtti. Kileci, koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen olağanüstü bir gayretle ihracatını devam ettirme başarısı gösteren Güneydoğulu ihracatçılara teşekkür etti. Nisan ayında ihracatta gözle görülür bir düşüş yaşandığına dikkat çeken Kileci; “2020 yılının ilk dört aylık döneminde Güneydoğu Anadolu’dan toplam 2 milyar 659 milyon 446 bin dolarlıkihracat gerçekleştirilirken aynı dönemde Gaziantep’ten 2 milyar 319 milyon 459 bin dolarlık ihracat yapılmıştır. Nisan ayında ise Gaziantep’in ihracatı 463,65 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamla Gaziantep Türkiye genelindeki 5.’liğini korumuştur. Öncü ilimiz Gaziantep’in ihracatının ithalatı karşılama oranı ise %144,2’dir” dedi.


GAZİANTEP NİSAN AYINDA İHRACATTAKİ YERİNİ KORUDU

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Gaziantep’in, 2020 yılı Ocak-Nisan döneminde 2 milyar 319 milyon 459 bin dolar, Nisan ayında ise 463,65 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini, bu rakamla Türkiye’nin en çok ihracat yapan 5. ili konumunu koruduğunu ifade etti. Kileci Gaziantep’ten en çok ihracat yapılan ürünlerin de tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu kaydetti.

2020 yılı Nisan ayında GAİB'e bağlı illerden yapılan ihracata bakıldığı zaman ise; Mardin'den 51,7 milyon dolar, Kahramanmaraş'tan 42,2 milyon dolar, Malatya'dan 19,7 milyon dolar, Diyarbakır'dan 10 milyon dolar, Şanlıurfa'dan 9,3 milyon dolar, Adıyaman'dan 4,8 milyon dolar, Kilis'ten 2,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği açıklandı.

Haber detay altı

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kuaförler, berberler, restoranlar ve kafeler açılıyor mu?Önceki Haber

Kuaförler, berberler, restoranlar ve kaf...

Bilim Kurulu Üyesinden kritik uyarı: Daha uzun süre kalırız!Sonraki Haber

Bilim Kurulu Üyesinden kritik uyarı: Dah...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar