Anız Yangınlarına Tepki

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Anız Yangınlarına Tepki
Şanlıurfa'da hasat mevsiminin bitmesi nedeniyle özellikle hububat ekili alanlarda yakılan anız yangınları tehdit edici boyutlara ulaştı.

ŞANLIURFA  -  Şanlıurfa’da hasat mevsiminin bitmesi nedeniyle özellikle hububat ekili alanlarda yakılan anız yangınları tehdit edici boyutlara ulaştı.
Harran Ovası’ndan yükselen dumanlar Ziraat Mühendisleri Odası’nın tepkisini çekti. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Melik anız yangınlarını toprak katliamı olarak nitelendirerek şunları söyledi:
“Bölgemizde hububat hasadının ardından tarlada kalan anızın artıkların çiftçiler tarafından yakılmasıyla, son birkaç gündür rüzgârın yardımıyla da şehrin üzerine çöken duman kül gibi emisyonlar yüz binlerce yurttaşın günlük yaşamını olumsuz etkilemiş, yaşlı ve çocukların sağlığında ciddi sorunlara yol açmıştır. Bölgemizde öteden beri yapıla gelen bu yanlış uygulama doğal olarak kentte yaşayan tarım dışı kesimlerin çiftçilere tepki duymasına yol açmıştır. Tümüyle biyolojik (canlı, yaşamsal) bir üretim olan tarımsal üretim, doğa ile uyumlu, yaşanabilir bir çevrede yapılmak zorundadır. Tarımın en önemli üretim aracı olan toprak mikro organizmalarıyla, solucan ve diğer yüksek yapılı organizmalarıyla, mantar ve yabani bitkileriyle başlı başına canlı, yaşayan bir yapıdır. Bu canlı yapının kendine özgü bir yaşam döngüsü bir birini besleyen bir sistemi vardır. Yaşam gücünü kendinde saklayan tohuma yaşam veren, onu yaşatan da toprağın bu canlı sıcak kucağıdır. Anız yakarak bu canlı sistem yok edilmekte, bu canlılar için deyim yerindeyse yaşam cehenneme çevrilmektedir. Anız yakmak; toprağın bu besin döngüsünü kırdığı için, toprakların bitki besinince, organik maddece fakirleşmesine yol açmakta, her geçen yıl daha fazla kimyasal gübre kullanılmasını gerektirerek üretim maliyetlerinin yükselmesine yol açmaktadır. İzlenen tarım politikaları sonucunda desteklerden yoksun bırakılan, artan girdi maliyetleri karşısında ne yapacağını şaşıran üreticiler için, yüksek mazot masraflarından kaçmak, böylece toprak işlemeyi daha ucuza getirmek anız yakmanın gerekçesi olamaz. Çünkü uzun vadede bu uygulama toprak verimliğini olumsuz etkilediği için üretim masraflarını artırdığı gibi, tarımsal üretim için vazgeçilmez olan uygun çevrenin varlığını tehdit etmektedir. Oysa uygun Agro-ekoloji (Tarımsal çevre) tarımsal üretimin sürdürülebilirliği için vazgeçilmez koşuldur. Tarım canlı bir üretim olarak her kesimden daha fazla çevreye duyarlı olmak zorundayken, tarım dışı kentsel kesimde yaşayan insanların gözünde çiftçiler, anız yakarak sağlıklı bir çevreyi tehdit eden bir unsur durumuna düşmektedir. Oysa kuraklık, iklim değişmeleri, yanlış tarım politikalarıyla son yıllarda yaşanan gıda fiyatlarındaki artış ve küresel gıda krizi bu güne kadar tarıma yabancı ve ilgisiz olan kentli tüketici kesimin tarım kesimine ilgisini artırmış, çiftçilere karşı bir sempati uyanmıştı. Kentli tüketici kesimin bu desteği doğru tarım ve gıda politikalarının oluşturmasında tarım kesiminin bir baskı gurubu olarak gücünü artıracak bir destektir. Tarım tekniği açısından hiçbir haklı tarafı bulunmayan anız yakma, küresel ısınma, kuraklık, su yetersizliği gibi, yıkım getiren küresel çevre sorunlarının gündemde olduğu, herkesin bu sorunlara karşı duyarlı olduğu hatta giderek dünyayı bu yaşama biçimiyle felaket bir sona sürüklediğimiz paniğine zaman zaman kapılanların olduğu günümüzde, bu sorunların ağırlaşmasına yaptığı olumsuz katkılar nedeniyle de toplum vicdanında da yargılanmaktadır.
Şanlıurfa'da bu yıl Buğdayda 3.920.000 dekar Arpada ise 2.250.000 dekar üretim yapılmıştır hububat üretiminde toplam 6.470.000 dekar alanda üretim yapılmıştır. II Ürün Mısır ekilecek alan 800.000- 900.000 dekar dolayında tahmin edilmektedir. Bu hububat alandaki sap artıkları yaklaşık 1,5 milyon ton civarındadır. Bu miktarın tamamının yakılmasıyla atmosfere salınan CO2 miktarı yaklaşık 24-25 bin ton dolayındadır. Buna yaklaşık 300 ton kül, SO2, metan, karbon monoksit gibi gaz ve emisyonları da eklediğimizde anız yakmanın küresel ısınmaya ve atmosfer kirliliğine yaptığı katkının boyutları görülebilir.
Anız yakmak; yasalarca da cezalandırılan bir uygulamadır. Anız yakanlar dekara 20 TL ile cezalandırılmaktadır. Anızı yakmadan sap parçalama makinesiyle
sapın kıyılarak yok edilmesi işleminin dekara maliyeti 8-10 TL dolayındadır. Bu maliyet ceza ile karşılaştırıldığında cezanın caydırıcı olması beklenir. Ancak cezanın uygulama güçlüğü bu caydırıcılığı ortadan kaldırmaktadır. Örneğin 2008 yılı için anız yaktığı için ceza verilen çiftçi sayısının yaklaşık olarak 15 kişi olduğu söylenmektedir. Bu sayıların devede kulak değil devede tüy olduğu açıktır. Şanlıurfa' da her konuda olduğu gibi bu konuda da bir idari boşluk vardır. Esasen cezalardan

çok teşvik politikalarının daha etkili olacağı bir gerçektir. Örneğin sap parçalama alet ve makinelerinin alımı ve kullanımı teşvik edilebilir. Bu tür alet ve ekipmanlar 15 yıl gibi uzun vadeli kredilendirilebilir. Teşviklerden yararlanmak için anız yakmama koşulu getirilebilir. Her şeyden önemlisi, tarımda kullanılan mazot desteklenebilir, mazot üzerindeki vergi oranları düşülebilir. Günümüzde çağdaş tarım tekniği, daha az toprak işlemeye, anıza doğrudan ekime, işlemesiz tarıma doğru, gübre ilaç su gibi dışsal girdilerin daha az kullanımına doğru yönelmektedir. Bundaki amaç girdi maliyetlerini düşürmek olduğu gibi tarımsal üretimin çevre üzerindeki baskısını azaltmak doğayla daha uyumlu bir üretimle tarımın sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Bu gün çağdaş ülkelerin hemen hepsinde, tarım politikalarının önemli bir bölümünü tarım çevre ilişkileri oluşturmakta, çevreye duyarlı, saygılı tarım uygulamaları önemli teşvik ve destek görmektedir. Bu kapsamda, toprak ve su kirliliğini önleyen, insan sağlığına zararlı uygulamaları en aza indiren, toprak verimliği için ekim nöbeti uygulamaları, biyo çeşitliği koruyan, duyarlı havzalar için özel koruma programları gibi uygulamalar önemli bir destek gördüğü, sürekli bir şekilde izlendiği bilinmektedir. Oysa ülkemizde bu ve benzeri çevreyle ilişkili tek bir tarım politikası uygulaması bulmak mümkün değildir. Bu durum ülkemiz için çok büyük bir eksikliktir. Tarım tekniği, toprak verimliliği bakımdan kabul edilemez bir uygulama olan, insan ve çevre sağlığını tehdit eden, küresel ısınmaya saldığı gaz ve emisyonla katkıda bulunarak gelecek kuşakların refahını tehdit eden anız yakma alışkanlığının bir an önce bırakılması gerekmektedir. Bu konuda toplumun tüm kesimlerine önemli bir sorumluk düştüğüne inanıyoruz. Ziraat Mühendisleri Odası olarak başta çitçilerimizi, kendi çıkarları gereği anız yakma uygulamasını terk ederek, sürdürülebilir tarım, çevre ve insan sağlığına saygılı duyarlı bir tarım için destekleyici ve özendirici tarım politikalarının oluşturulması için Kamu kesimini, bir baskı gurubu olarak çevre ve insan sağlığına duyarlı uygulamaları denetlemek tersi uygulamalara muhalefet etmek üzere sivil toplumu, duyarlı ve sorumlu olmaya çağırıyoruz.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Belediye Affın Süresini UzatsınÖnceki Haber

Belediye Affın Süresini Uzatsın

Urfa Valisi Geliyor...Sonraki Haber

Urfa Valisi Geliyor...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!