Anadolu Sağlık Merkezi ilk yardım TIR'ı Van'da‏

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Anadolu Sağlık Merkezi ilk yardım TIR'ı Van'da‏
Beş gündür bölgede olan Anadolu Sağlık Merkezi hekimleri, Erciş merkezde ilk yardım TIR’ıyla hizmet verirken, bir yandan da ulaşılamayan köylere sağlık hizmeti götürüyor. Çocuklarda ağırlıklı olarak gribal enfeksiyon ve ateş gözleniyor.
Anadolu Vakfı ve Anadolu Sağlık Merkezi, tüm Tükiye’de derin üzüntü yaratan Van depreminin ardından, 24 saat içerisinde ilk yardım TIR’ı ile ulaştığı bölgede, depremzedelere sağlık hizmeti veriyor.

 

Sağlık Bakanlığı Kriz Komuta Merkezi’nin belirlediği bölgelerden biri olan Erciş merkezine kurulan ilk yardım TIR’ında, gereksinimleri karşılayabilecek biçimde muayene odası, kan alma-müdahale bölümü, seyyar röntgen cihazı ile gerekli ilaç ve ihtiyaç malzemeleri bulunuyor.

 

Büyük felaketi duyar duymaz Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçerek hazırlıklara başladıklarını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Tıbbi Hizmetler Direktörü Prof. Dr. Metin Çakmakçı, ortopedi uzmanı, genel cerahi uzmanı, iç hastalıkları uzmanı, göğüs hastalıkları ve yoğun bakım uzmanı, aile hekimi, hemşireler ve acil tıp teknisyenlerinden oluşan 19 kişilik sağlık ekibinin ilk yardım TIR’ıyla birlikte deprem bölgesine desteğini sürdürdüğünü belirtiyor.

 

İlk günden bu yana deprem bölgesinde Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hişam Alahdab ise Van’daki çalışmalarla ilgili şu bilgileri veriyor: “Anadolu Vakfı tarafından sağlanan giysi, bebek bezi ve maması, çocuk botu, çorap, elektrik sobası ve yiyecek maddeleri bulunan aracımız ve tıbbi malzemeler ile donatılmış TIR’ımız ile geldiğimiz deprem bölgesinde üç ayrı koldan hizmetlerimizi sürdürüyoruz. İlk gece sahra hastanesine destek verdik. Şu anda sahra hastanesine ihtiyaç duyuldukça destek vermeye devam ediyoruz. İkinci çalışmamız poliklinik hizmetlerimiz oldu. Çadırda kurduğumuz sağlık ünitesinde hızla hasta bakmaya başladık. Baktığımız hasta sayısı 300’ü geçti. Üçüncü hizmet kolumuzu ise seyyar ekiplerimiz oluşturuyor. Bir hekim ve hemşire ile gerekli yardım malzemelerinin bulunduğu ambulansımız ulaşımın zor olduğu köylerde sağlık hizmeti veriyor. Şu anda polikliniğimize ağırlıklı olarak enfeksiyonlar, kırıklar, yaralar, yaralanmalar, bronşit, tansiyon yükselmesi, ritim bozukluğu, diyabet, üst solunum yolu enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonu şikayeti olan hastalar geliyor. Çocuklarda ise ağırlıklı olarak gribal enfeksiyon ve ateş gözleniyor. Tüm ekibimiz bölge halkı için çalışmaya devam ediyor.”

 

Yardıma ihtiyacı olan tüm depremzedeler, Erciş merkezde bulunan Anadolu Sağlık Merkezi “İlk Yardım TIR”ına ulaşabilirler. www.urfahabermerkezi.com • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa'dan Gidiyor Van'a Doğru İçersi Yardım DoluÖnceki Haber

Şanlıurfa'dan Gidiyor Van'a Doğru İçersi...

AKP'li Harun Çakır Vefat ettiSonraki Haber

AKP'li Harun Çakır Vefat etti

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar