Af geliyor! 60 binden fazla tahliye

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Af geliyor! 60 binden fazla tahliye
AK Parti'nin Meclis'e sunmayı hedeflediği yargı paketi içinde yer alan kamuoyunda af yasası olarak bilinen ceza infaz sistemi ile 60 binden fazla tahliye bekleniyor.

AK Parti'nin muhalefetle uzlaşarak hazırlamaya çalıştığı ve Meclis'e sunmayı hedeflediği yeni yargı paketinde yer alan af yasası olarak bilinen ceza infaz sistemi ile ilgili önemli gelişme yaşanıyor. Ceza indirim oranlarının yeniden belirlendiği, kasten adam öldürme gibi 30-40 yılı bulan hapis cezalarına ilişkin sürenin bir bölümünün başka şekilde doldurulmasını öngören ve bu kapsamda mahküma 'Işığı görme hakkı' getirilen düzenleme üzerindeki çalışmanın kısa süre içinde tamamlanması bekleniyor. Ayrıca teklifle, istinafta kesinleşen 5 yılın altındaki cezalara temyiz yolunun açılması, tutukluluk sürelerinin düşürülmesi, avukatlara yeşil pasaport verilmesi, icra ile çocuk teslimi uygulamasının kaldırılması gibi hükümler olması bekleniyor.


60 BİNDEN FAZLA TAHLİYE BEKLENİYOR

TBMM'ye sunulması beklenen yargı paketi ile AK Parti kaynakları ceza infaz sistemine ilişkin değişiklikler üzerindeki çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Türkiye gazetesinde yer alan habere göre uzlaşmaya varılması halinde Meclis'e sunulacak ilk yargı paketi ile ilgili AK Parti kurmayları, hapis cezasının yüzde 66'sının değil, yüzde 50'sinin hapiste geçirilmesi üzerinde çalışma yapıldığını ve eğer bu ilk pakete yetişirse, 60 binden fazla insanın cezaevinden çıkacağı belirtildiği aktarıldı. Haberde ismi verilmeyen AK Parti kurmaylarının dediğine göre "asıl üzerinde tartıştığımız konu, cezaların yarı oranında indirilmesinin ne getirip ne götüreceği" ifadelerine yer verilerek şöyle devam ediyor: "Burada amaç cezaevlerini boşaltmak değil. Suç ve ceza dengesi kurulması ve adalet duygusunun zedelenmemesi. Yani ağırlaştırılmış hapis cezasına kademeli bir ceza uygulanabilir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Urfa'da yakalandı, tekrar doğaya salındıÖnceki Haber

Urfa'da yakalandı, tekrar doğaya salındı

Eski Genel Sekreter Gündoğdu, Kocaeli’nde göreve başladıSonraki Haber

Eski Genel Sekreter Gündoğdu, Kocaeli’nd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar