ABDli Firma GAP'ta Arazi Arıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ABDli Firma GAP'ta Arazi Arıyor
ABD'nin dünyaca ünlü gıda devi Cargill şirketi, mısır tarımı yapmak için arazı bulamıyor.

Cargill Türkiye Murahhas Azası Mustafa Sayınataç, büyük ölçekli mısır tarımı yapmak için Türkiye'de arazi arayışına girdiklerine belirterek,

"20 bin dönümlük arazı arayışı içindeyiz. Ancak Türkiye'de bu büyüklükte arazi bulmak çok zor. Bu nedenle 5000 bin dönümlük araziye mısır tarımı yapacağız. Türkiye'de arazi bütünlüğünde sorun yaşıyoruz" dedi.

Kriz idaresinde başarılı olduklarını ve yurtiçi üretimden satışlar ile ticaret faaliyetleri konsolide edildikten sonra 750 milyon dolar ciroya ulaştıklarını açıklayan Sayınataç, ciro artışında 2008'in ikinci yarıyılından itibaren Türkiye'yi etkilemeye başlayan krizde iç piyasadaki talebin de etkili olduğuna dikkat çekti.

Cargill Türkiye Tarımsal Ürünler İş Ünitesi'nin Türkiye pazarının ihtiyaç duyduğu ürünlerde bu yıl 250 milyon dolarlık pazar oluşturduğunu, ayrıca, Global Cargill'in dünyadaki faaliyet alanlarının da bu yıl Türkiye'ye yansımalarının devamını gördüklerini vurgulayan Sayınataç, pamukta, don yağında, mısır özü yağında, petrolde ve demir çelikte 375 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaştıklarını da kaydetti.


GAP’ta arazi arayışına girdik

Sayınataç, Türkiye'de genel ekonomik göstergelerin ve gıda ve içecek sektörünün son aylarla birlikte yükselen grafik çizdiğine işaret ederek, şirket olarak krizden az etkilendiklerini söyledi.

Türkiye'deki siyasi gelişmelerin yatırım kararlarını etkilemediğini ifade eden Sayınataç, uzun

"Global şirketler yatırım yapacakları coğrafyaya uzun vadeli bakıyor. Diğer ülkelerde de siyasi sorunlar var. Uzun vadeli baktığımız için Türkiye'deki faaliyetlerimize devam ediyoruz" dedi.

Türkiye'de tarımın gelişmesinin önemine dikkat çeken Sayınataç, 20 bin dönüm araziye mısır tarımı yapmak istediklerini ancak arazi bulmakta sıkıntı yaşadıklarını söyledi ve ekledi:

"20 bin dönümlük arazi bulmak çok zor. Bu nedenle 5000 dönüme mısır tarımı yapacağız. Doğu illerinde ve GAP bölgesinde arazi arayışına girdik. Ancak buradaki yapılanma sağlıklı değil. Arazi sahipleri günlük 100 dolar kira istiyorlar. Bu bölgede arazi bulamadık” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
(YDS)soru ve cevapları görmek için tıklayınÖnceki Haber

(YDS)soru ve cevapları görmek için tıkla...

Şanlıurfa'da İnanılmaz KazaSonraki Haber

Şanlıurfa'da İnanılmaz Kaza

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!