Suriyeliler geri dönmeye devam ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Suriyeliler geri dönmeye devam ediyor
Türkiye’nin, sınırlarında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu ortadan kaldırmak ve Suriyelilerin kendi topraklarında yaşamasını sağlamak amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı, sağladığı güven ortamıyla ilgi odağı haline geldi.

Suriye’deki iç savaş ve terör örgütlerinin zulmünden kaçarak daha güvenli yerler arayan aileler, Türkiye’nin kontrolüne geçen Telabyad ve Resulayn’a dönmeye devam ediyor. Kendi ülkelerinin topraklarında yaşamak istediklerini ve Türkiye’nin kontrolünde olan bölgelerde yaşamayı daha güvenli bulduklarını belirten Suriyeliler, Telabyad’daki evlerine dönmeye devam ederken, Suriye topraklarındaki Deyrezzor kentinden çıkıp Aynisa kampına yerleşen aileler de bu kamplardan ayrılarak Telabyad’daki AynarusCenub okulu ve Şemal okulunda yaşamaya başladı.

 

Türkiye’nin kontrolündeki Telabyad’a gelen aileler, buradaki AynarusCenub ve Şemal okullarında yerleştirilirken, Şanlıurfa Valiliği Suriye Destek ve Koordinasyon Merkezi (SUDKOM) ve AFAD tarafından tüm ihtiyaçları karşılanmaya başladı. İlçeye gelen aileleri ilk karşılayan AFAD görevlileri, kalacakları yerleri temin ettikten sonra gıda ve temizlik malzemeleri, yatak ve battaniye gibi ihtiyaçlarını karşıladı. Bu kapsamda ilçede yardıma ihtiyacı olan ailelere bu hafta sonu Taşbaş mahallesinde 66 gıda kolisi ile bebek malzemeleri, AynarusCenub okuluna yerleşen ailelere 52 gıda kolisi ve battaniye ile Şemal okuluna yerleşen ailelere 19 gıda kolisi dağıtımı AFAD tarafından gerçekleştirildi.

 

İlçeye gelen ailelerin özellikle çocuklarına yakın ilgi gösteren AFAD ve çeşitli yardım kuruluşlarına bağlı personeller, çocukların yaşadıkları travmayı atlatmaları için onlara destek olmaya çalışıyor. Çocuklara oyuncaklar dağıtıp, onlarla oyun oynayan görevliler, dağıttıkları şeker ve çikolatalarla da çocukları mutlu etmeye çalışıyor.

 

BİHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfaspor'dan kongre için yeni açıklama geldi!Önceki Haber

Şanlıurfaspor'dan kongre için yeni açıkl...

Telabyad’a 53 ton un yardımı yapıldıSonraki Haber

Telabyad’a 53 ton un yardımı yapıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!