Gap'ta "Beyaz Altın"Da Yüksek Rekolte Beklentisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gap'ta "Beyaz Altın"Da Yüksek Rekolte Beklentisi
Türkiye'nin toplam pamuk üretiminin 3'te birinden fazlasının karşılandığı GAP bölgesinde, üreticiler yüksek rekolte bekliyor.
Ziraat Mühendisleri Odası ŞanlıUrfa Şube Başkanı Abdullah Melik, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda Türkiye'de pamuk üretiminin yaklaşık yüzde 40'nın ŞanlıUrfa'da gerçekleştirildiğini belirtti.

Bölgede bu yıl pamuk ekiminin, olumsuz hava koşulları nedeniyle yaklaşık bir ay geç yapıldığını hatırlatan Melik, bu nedenle pamuk hasadının da biraz geciktiğini ifade etti.

Ağustos ayının sonu itibariyle bölgede, pamuğun yavaş yavaş toplanmaya başlandığını belirten Melik, ekimin geç yapılmasına rağmen havaların sıcak gitmesi dolayısıyla rekoltede, geçtiğimiz yıllara oranla ciddi bir fark oluşmayacağını beklediklerini dile getirdi.

Hatta rekoltenin geçen yılları da geçebileceğini tahmin ettiklerini aktaran Abdullah Melik, "Hava koşulları bu sıcaklıkta seyrederse GAP bölgesinde rekolte yüksek olabilir. Tahminimiz ortalama rekolte dekar başı 500 kilogram civarında olur" dedi.

GAP bölgesinde daha çok sırasıyla ŞanlıUrfa, Diyarbakır ve Mardin'de pamuk tarımının yapıldığını Gaziantep ve Adıyaman'da ise üretimin lokal alanda yapıldığına değinen Melik, Türkiye'nin pamuk üretiminin, tüketimini karşılamadığını da ifade etti. Melik, dünyada da tarım alanlarının azalmasına paralel olarak pamuk üretiminin azaldığını kaydetti.

Çiftçilerin özellikle bu dönemde; kırmızı örümcek, yeşil kurt, beyaz sinek gibi hastalıklara karşı dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunan Melik, geçen yıl kilogramı 3 lira civarında seyreden pamuk fiyatlarının, bu yıl 2 lira civarında olacağını tahmin ettiklerini de sözlerine ekledi.

Bölgedeki çiftçiler de ekonomilerine olan ciddi katkısından dolayı "beyaz altın" diye adlandırdıkları pamukta rekoltenin, yüksek çıkacağını beklediklerini anlattı.

Haber detay altı

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
<h1>"Çoban Ressam" Destek Bekliyor</h1>Önceki Haber

<h1>"Çoban Ressam" Destek Bekliyor</h1>

<span style="color: #0000ff;"><strong>Barajda</strong></span> <span style="color: #ff0000;"><strong>Bir Aile Yok Oldu</strong></span>Sonraki Haber

<span style="color: #0000ff;"><strong>Ba...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar