'Dörtlü Değnek' Oyunu ile Kitap Tanıtımı Yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Dörtlü Değnek' Oyunu ile Kitap Tanıtımı Yapıldı
Şanlıurfa Kültüründe Düğün ve Evliliklerle İlgili Yazılan Bir Kitap, Yörenin 'Dörtlü Değnek' Adı Verilen Bir Oyunu ile Tanıtıldı.

Şanlıurfa kültürünü ve Şanlıurfa'nın son yüzyıl evlilik adetlerini konularını içeren kitap, farklı bir tanıtımla okuyucularıyla buluştu. Mayıs ayında yayınlanan Şanlıurfa Kültüründe Düğün ve Evlilikler kitabı okuyucuların ilgi odağı oldu.

Yazar Muharrem Çelik tarafından 144 sayfayla kaleme alınan kitap, Şanlıurfa'nın yok olmaya yüz tutan kültürel dokularını gün ışığına çıkarıyor.

Şanlıurfa'da özel bir konuk evinde düzenlenen tanıtım programına çok sayıda davetli katıldı. Tarihi Şanlıurfa sokaklarında tepsi içinde davul zurna ve folklor ekibi eşliğinde getirilen Damat Aspap'ı (Damat elbisesi) yolda geçen halkın büyük ilgisini çekti. Aynı şekilde Şanlıurfa Kahramanlık öyküsünü anlatan Dörtlü Değnek oyunu ise davetlilerden ilgi gördü.

Temsili damat giydirilmesi ve düğün alayı içerisinde tıraş edilmesi, damat kirvesi tarafından ceketinin giydirilmesi halayın başına konulması gibi olayların anlatıldığı kitap tanıtımı tek tek uygulandı.

Bir konuk evinde renkli geçen kitap tanıtımında yazar Muharrem Çelik, amacının Anadolu medeniyetini tanıtmak, yok olmaya yüz tutan kültürel dokuyu araştırmak ve onu yazılı kaynak haliyle genç nesillere aktarmak olduğunu söyledi.

"Bizler zengin kültüre sahip olduğumuz halde batıyı örnek alıp batı değerlerinin peşinde gidiyoruz." diyen Çelik, "Oysa bizim batıya örnek olacak zengin bir kültürümüzü vardır. Önemli olan onlara sahip çıkmaktır. Bunları yaparken de hiç kimseden bir karşılık beklemiyorum. Bu eseri 7 yıl içerisinde ortaya çıkardım. Umarım bu genç nesiller için örnek teşkil edecektir." diye konuştu.

Öte yandan, emekli kültür müdürlerinden Nevin Güllüoğlu ise yazar Çelik'in bireysel olarak Şanlıurfa kültürüne sahip çıkmasının önemli olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini dile getirdi. Şanlıurfa'nın çok zengin bir kültüre sahip olduğunu belirten Güllüoğlu, genç neslin Çelik'i örnek alarak bu konulara eğilmesi gerektiğini söyledi.

Kitap tanıtımına ressam, şair, yazar, öğretmen ve çok sayıda davetli katıldı. Programın sonunda katılımcılara bir kokteyl verildi.

Kitaplarını da imzalayan Çelik, bu tür çalışmalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şairler, Mevlâna'nın Gölgesinde Eserlerini OkuduÖnceki Haber

Şairler, Mevlâna'nın Gölgesinde Eserleri...

Kastamonu İşadamları Güneydoğu'ya Gezi DüzenlediSonraki Haber

Kastamonu İşadamları Güneydoğu'ya Gezi D...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar