<h1 class="title">26 Şehidin Ardından BDP'den ilk açıklama</h1>

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
<h1 class="title">26 Şehidin Ardından BDP'den ilk açıklama</h1>
PKK'nın hain saldırısının ardından BDP'den de açıklama geldi.
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Eşbaşkanı Gültan Kışanak Hakkari’de 26 askerin şehit düştüğü saldırıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. "Ülkenin dört bir yanında ocaklara düşen ateş hepimizin yüreğini yakmış, herbirimizi derinden sarsmıştır" denilen açıklamada, "Hükümete de PKK’ya da bir tek saniye daha kaybetmeden acilen savaşı durdurma çağrısı yapıyoruz" denildi.

Hakkari Yüksekova ve Çukurca’da yaşanan terörist saldırılarla ilgili BDP Genel Başkanı Demirtaş ve Eşbaşkanı Kışanak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Ülkemiz bir kez daha derin bir acıyla sarsıldı. Hakkari’de yaşanan çatışmalarda 26 güvenlik görevlisinin maalesef ki yaşamını yitirdiği ve onlarca da yaralının olduğu açıklandı. Öncelikle yaşamını yitiren bütün kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ülkenin dört bir yanında ocaklara düşen bu ateş hepimizin yüreğini yakmış, herbirimizi derinden sarsmıştır. Acıların kelimelerle ifade edilemediği anları yaşıyoruz" denildi.

Çatışmaların yeniden başladığı son 5 aydır defalarca sivil toplum örgütleri, aydınlar, demokrasi güçleri ve partilerinin yaptığı silahların susması, diyalogun başlaması çağrısı ve hükümetin olumlu bir yanıt vermediğine dikkat çekilen açıklamada, "Bu savaşa da, ölümlere de "artık yeter" diyoruz. Bu ölümlere ve yaşanan bu acılara karşı devlet ve hükümetlerin 25 yıldır tekrarlayıp durdukları cözüm üretmeyen ve savaşta ısrar eden açıklamalara da "artık yeter" diyoruz" denildi.

"SANİYE KAYBETMEDEN SAVAŞI DURDURUN"


Hükümetin "Terörle mücadelede yeni dönem başladı" diyerek, savaş politikalarında ısrar ettiği ileri sürülen açıklama şöyle devam etti: "Bugün yaşanan bu acılı tablo bir kez daha göstermektedir ki, Türkiye’nin ekmek-su-hava kadar en acil ihtiyacı barıştır ve Türkiye’nin barıştan başka hiç bir seçeneği de yoktur. Bunun için Türkiye’nin bir an önce bu çatışmalı ortamdan çıkarılması, ölümlerin durdurulması ve bir barış sürecinin başlatılması herkesin ortak hedefi olmalıdır. Hükümete de PKK’ya da bir tek saniye daha kaybetmeden acilen savaşı durdurma çağrısı yapıyoruz."

"ONURLU BİR BARIŞ İÇİN SEFERBERLİK DAVETİ"

Anaların bu acıyı hak etmediği belirterek devlet, hükümet, parlamento, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri herkesi çatışmaların, akan kanın durdurulması, Türkiye’nin onurlu bir barış sürecine evrilmesi için seferber olmaya davet eden açıklama şöyle denildi: "Acıları daha fazla arttırmadan durdurmanın tek yolu, sorunları diyalogla, uzlaşıyla çözmenin zeminini güçlendirmektir. Yitirdiğimiz her canımız bizleri daha fazla savaş yanlısı değil, her şeye rağmen ve inatla daha fazla barış yanlısı yapmalıdır. Yaşanan bu derin acının gerçekten son olması için, Hükümeti de Meclisi de el ele vererek sorunun bütünlüklü ve köklü olarak çözümü için birlikte çalışmaya çağırıyoruz. Bir kez daha, yaşamını yitiren bütün kardeşlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz."

AKAT: ÇALIŞMALAR SÜRMELİ

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun ilk toplantısında konuşan BDP'li Ayla Akat "İçinde bulunduğumuz sürecin tartışılmasını istiyoruz. Girmiş olduğumuz sürece rağmen çalışmalarını sürdürmemiz gerekir" Yeni anayasa hazırlama sürecinde çok büyük şeyler söyleyip daha sonra söylediklerimizin altını dolduramayan bir pratik içinde olmamaları gerektiğini belirten BDP'li Ayla Akat,

" Bugün var olan güncel duruma rağmen eğer bu komisyon bir araya gelip toplanabilmiş ise bu komisyonun çalışmasının güncel siyasetten öte ülkenin içine girmiş olduğu süreçten öte çalışmalarını sürdürmesi gerekir. İçinde bulunduğumuz sürecin tartışılmasını istiyoruz. Bizi izleyen ve buradan çıkacak sonuçları belki kendi politikalarına yedirecek belli güçlerin de olduğunu unutmamak gerekiyor."dedi Ortak vatanda eşit bir birlikteliğin önünü açacak yine anayasanın tüm etnik kimliklerin dinlerin ve inançların benimdir diyebileceği bir anayasa olması gerektiğini savunan Akat, " Bir anayasa metninin hazırlanması noktasında biz de kendimizi görüyoruz. Bu rolün gereğidir ki demokratik siyaset kanalları kapalı olmasına halkın oyu ile seçilen milletvekilleri sadece düşüncelerini açıkladıkları için halen cezaevinde olmasına rağmen biz bu yapım sürecinde kendimizi görüyoruz. Hep beraber demokratik siyaset kanallarının açık olduğu örgütlenme özgürlüğünün tam sağlandığı düşünce ifadesinin bir suç sayılmadığı ve ülkenin demokratikleşmesine katkı sunacağı sürecin içinde olmayı arzu edioruz. Bu noktada sayın Çiçek'in yaptığı çağrıyı önemsiyoruz."dedi Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nunu bugün yaptığı ilk toplantı TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yaptığı kapanış konuşması ile sona erdi.

 

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
<h1 class="title">PKK Öyle Bir Tarihte Saldırdı ki..</h1>Önceki Haber

<h1 class="title">PKK Öyle Bir Tarihte S...

<h1>Katliam Sahnesine 8 Yaşındaki Çocukla Çıktılar</h1>Sonraki Haber

<h1>Katliam Sahnesine 8 Yaşındaki Çocukl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar