25 Bina ve Bir Öğrenci Yurdu Çöktü!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
25 Bina ve Bir Öğrenci Yurdu Çöktü!
Van'da meydana gelen depremin ilk bilançosu belli oldu.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: "Bölgeden aldığımız bilgilere göre Van merkezde 10 civarında bina yıkıldı. Erciş'te 25-30 arası bina ve bir yurt binası yıkıldı. Köylerde de hasar olabilir. Özellikle merkeze bağlı bazı köylerde biraz daha fazla hasar olabilir." dedi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetiminin ve Kızılay'ın bölgede çalışmalarını yürüttüğünü kaydeden Atalay, 160 kişilik THY uçağının ve bir askeri uçağın da bölgeye yardım malzemesi götürmek üzere olduğunu söyledi.

Atalay, vatandaşların acil durumlarda 112 ve 155'i aramaları gerektiğini söyledi.

BİTLİS'TE CAN KAYBI VAR

Merkez üssü Van'ın Tabanlı köyü olan deprem Bitlis'te de büyük hasara neden oldu. Aydınlar Beldesi'nde çok sayıda ev çökerken, enkaz kaldırma çalışmaları sırasında 9 yaşlarında bir kızın cesedi çıkarıldı. Bitlis kent merkezi ile bazı belde ve köylerde de büyük hasar meydana geldi.

VAN'DA ÖĞRENCİ EVİ ÇÖKTÜ

Depremin vurduğu Van kent merkezindeki Maraş Caddesi üzerinde öğrencilerin kaldığı ev de yıkıldı. Enkaz altında kalan çok sayıda öğrencinin kurtarılması için ekipler çalışma başlattı.

ERCİŞ FAY HATTI ÜZERİNDE

Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkez Müdürlüğü, Van'da meydana gelen depreminin Erciş Fay hattı üzerinde olduğunu ve aletsel büyüklüğünü 6.9 olarak ölçtüklerini açıkladı. Erciş fay hattının Ağrı'nın Tutak İlçesi'nin güneydoğusundan başladığını ve Erciş'ten geçerek Van'ın Muradiye İlçesi'ne kadar uzandığını bildiren Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkez Müdürlüğü uzmanları, saat 13.41'de meydana gelen depremin aletsel büyüklüğünün 6.9, iki saat içinde 10 kadar 4'den büyük deprem kaydedildiğini söyledi.

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü, Van ile telsiz görüşmesini Erzurum ve Muş üzerinden sağlayabildi. Erzurum Emniyet Müdürlüğü haber merkezi, Van'daki Emniyet Müdürlüğüne bağlı birimlerde can kaybının olmadığını Ankara'ya bildirdi. Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Iğdır, Muş'tan sivil savunma, 112 acil servislerle birlikte Kızılay depolarından bölgeye çadır, battaniye gönderiliyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Van'da Şiddetli Deprem 500 ÖlüÖnceki Haber

Van'da Şiddetli Deprem 500 Ölü

"Depremde Can Kaybı Var"Sonraki Haber

"Depremde Can Kaybı Var"

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!