2 Bin Fakir Öğrenciye Okul Kıyafeti Dikildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
2 Bin Fakir Öğrenciye Okul Kıyafeti Dikildi
Şanlıurfa'nın Suruç Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün,

bünyesinde yürütülen proje kapsamında ilçedeki bayanlar hem meslek sahibi oluyor, hem de ilçedeki 2 bin fakir öğrenciye giyim malzemesi dikiliyor.

Suruç Kaymakamlığı ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün koordinatörlüğünde yürütülen projeyle bayanlar meslek sahibi oluyor. Sosyal Destek Programı (SODES) çerçevesinde başlatılan proje sayesinde Suruçlu İlköğretim Okulu'ndaki fakir öğrencilerin giyim ihtiyacı karşılanacak. 18 ve 40 yaş arası ilkokul mezunu aylık geliri 500 liranın altında olan ve herhangi bir işte çalışmayan 60 bayana yönelik açılan kursta dikilen ilköğretim önlükleri 2009-2010 eğitim öğretim yılına hazır hale getirildi. 2 bin fakir öğrenci için dikilen önlük, etek, gömlek ve pantolonlar hazır hale getirildi. Ekonomik nedenlerle okula gidemeyen öğrencilerin ailelerine giyim yardımı yapılarak Suruç'ta okullaşma oranı artırılması hedefleniyor.


Suruç ilçesi Cumhuriyet Mahallesi 2 Nolu Sağlık Ocağı'nda verilen kursa katılan bayanlara ayrıca günlük 8 lira da cep harçlığı veriliyor. 2 usta öğretici öğretmenle hafta içi verilen kursta bayanlar, günde 8 saatlik eğitim alıyor. Proje kapsamında ilçeye getirilen 20 adet dikiş makinesi ile çalışan bayanlar, yeni bir iş öğrenmenin heyecanını yaşadı. Kursu başarı ile tamamlayan bayanlara birer dikiş makinesi verileceği ve bayanların konfeksiyonculara parça başı çalışacağı bilgisi verildi.


Konu hakkında bir açıklama yapan Suruç Kaymakamı Muhittin Pamuk, "Sosyal Destek Programı ilçemizde uygulanmaktadır. Devlet Planlama Teşkilatı'nın maddi destekleriyle Şanlıurfa Valiliği koordinatörlüğü kaymakamlık SODES kapsamında ilçemizde de uygulanıyor. Bu proje kapsamında bu proje kapmasında 6 proje uyguluyoruz. Bunlardan birisi de biçki-dikiş kursudur. Hem kurs alacak hem de aile bütçelerine katkıda bulunacak. Burada üretilen önlük, gömlek ve pantolonlar fakir öğrencilere dağıtılacak. Kız öğrencilerimiz bilgi ve beceri öğrenecek ve ev ekonomilerine katkı sağlayacaklardır" dedi.


İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Fırathan ise, "Suruç Halk Eğitimi Merkezimiz bünyesinde 2008-2009 yılında 119 kurs açılmıştır. Açılan bu kurslardan 78 mesleki, 29 sosyal - kültürel, 92 okuma yazma kursudur. Açılan kurslara 5 bin 40 kursiyer kayıt yaptırmıştır. 2071 kursiyer belge almaya hak kazanmıştır. Ayrıca SODES kapsamında Giyim Kursu açılmış olup, 35 dezavantajlı bayan bu kurslarda eğitim görmektedir. Maddi imkansızlıklar nedeniyle okulu yarıda bırakmak zorunda kalan bayanları meslek sahibi yapmak amacıyla başlattığımız proje sayesinde bayanları giyim konusunda uzmanlaştırılıyorlar. Okulu yarıda bırakmak zorunda kalan bayanlarımız proje sayesinde meslek sahibi oluyor. Buraya katılanlara 8 TL harçlık veriyoruz. Kurslarımız 8 ay devam edecek ve 8 ay sonra sertifika veriyoruz. İlçe dışına giden ailelerden 60 kişi seçtik. Onlara yemek verip, para kazandırıyoruz ve iş sahibi yapıyoruz. Bu ailelere maddi imkan tanıyoruz. Hem sanat öğretiyoruz hem de eğitiyoruz hem de para kazandırıyoruz. Çocuklar okulsuz kalmıyor. Çükü aileler burada kalıyor ve çocukları okula gidiyor. Bu kurs 8 ay devam edecek. Bunlar göç eden ailelerden seçilmiştir" diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bağ-kurlu Vatandaşın Borcu SiliniyorÖnceki Haber

Bağ-kurlu Vatandaşın Borcu Siliniyor

Siverek Esnafından Şehit Polise Vefa BorcuSonraki Haber

Siverek Esnafından Şehit Polise Vefa Bor...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!