1.5 Milyon Kişiye İş Fırsatı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
1.5 Milyon Kişiye İş Fırsatı
Hükümet esnek çalışma düzenlemeleri için kolları sıvadı.
Hükümet geçen dönem son dakikada Torba Yasa'dan çıkardığı, 'özel istihdam büroları yoluyla kiralik işçi sistemini getiren, evden çalışma ve uzaktan çalışma öngören esnek çalışma düzenlemelerini', 2012'de yeniden gündeme getirecek. Orta Vadeli Program'da iki yıllık sürece ilişkin istihdam hedefleri sıralandı. Dönem sonunda istihdam oranının yüzde 44.8, işsizlik oranının yüzde 9.9 olmasını hedefleyen hükümet, esnek çalışma konusundaki kararlılığını da tazeledi. Hükümet, bu yolla tarım dışında 1.5 milyon kişiye iş sağlanacağını da açıkladı.

Büyümenin devam etmesi için istihdamın destekleneceği vurgulanan OVP'de, 'İşgücü piyasasının esnekliğini ve işgücünün niteliğini yükseltecek düzenlemeler hayata geçirilecek, aktif işgücü politikalarıyla ekonominin istihdam yaratma kapasitesi artırılacaktır' denildi.

Orta Vadeli Program'da kayıt dışı istihmama karşı ek istihdam teşvikleri geleceği, mesleki eğitime ağırlık verileceği, İş-Kur'un kapasitesinin artırılacağı, özel sektör ve meslek kuruluşları ile işbirliğinin geliştirileceği ifade edildi.

ESNEK İSTİHDAM NEYİ AMAÇLIYOR?

- İŞVEREN, işçiyi ayda 30 günden az çalıştırabilecek.
- İŞVEREN, işçi ile yazılı sözleşme yaparak, ihtiyaç duyduğu dönemde çağrı üzerine o işçiyi çalışmaya davet edecek. İşçinin ne kadar süreyle çalışacağını taraflar belirlemedikleri takdirde, haftalık çalışma süresi 20 saat olarak kararlaştırılmış sayılacak.
- İŞÇİ, bir veya birden fazla işverene bağlı olarak kendi evinde çalışabilecek. İşçinin ücreti, parça başına veya götürü olarak ürettiği işe orantılı ödenecek.
- UZAKTAN çalışma modelinde de bir işçinin bir hizmet ya da mal üretmek amacıyla işletme merkezi dışında genellikle evde ya da işyeri dışında bir büroda iş yapması mümkün olabilecek.
- İŞVERENLER, özel istihdam bürolarına başvurarak, aradığı nitelikteki elemanlanları belli bir süre kiralayabilecek. (Akşam)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
"Üniversite Sınavı Kalkacak !"Önceki Haber

"Üniversite Sınavı Kalkacak !"

Sözleşmeli Öğretim Üyesi GeliyorSonraki Haber

Sözleşmeli Öğretim Üyesi Geliyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar