11 Kasım 'Milli Ağaçlandırma Günü' ilan edildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
11 Kasım 'Milli Ağaçlandırma Günü' ilan edildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Kasım gününün ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ olarak kabul edildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘11 Kasım Ağaçlandırma Seferberliği’ nedeniyle yayımladığı genelgede, Türkiye'nin 78 milyon hektarlık alanıyla, ekolojik bakımdan zengin bir çeşitliliğe sahip olduğunu vurguladı. Ormanların ülke için çok önemli olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, genelgede şunları ifade etti: "Sanayileşmenin hız kazandığı günümüzde, havanın, suyun, toprağın ve bunların oluşturduğu güzelliklerimizin korunması gün geçtikçe önemi artan bir konu olarak hep gündemimizde yer almaktadır. Bu kapsamda ülkemizin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, erozyon kontrolünü teşvik ederek toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi yeniden oluşturmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, çevre değerlerini korumak, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, toplumun çevreye olan duyarlılığına katkı sağlamak maksadıyla; 11 Kasım günü saat 11.11'de Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda; kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılacak ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmaları kapsamında, tüm yurtta eş zamanlı olarak fidan dikme etkinliği tertiplenecektir."

11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK

Söz konusu etkinliğe ilişkin bölgelerin Tarım ve Orman Bakanlığının internet adresinde yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "81 ilimizde 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidanın toprakla buluşmasını ve dünya rekorunu hedefleyen bu etkinliğe, 7'den 77'ye tüm vatandaşlarımızın gönüllü olarak her türlü desteği vereceğine inancımız tamdır" dedi.

11 KASIM ARTIK ‘MILLI AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yayımladığı genelgede 11 Kasım'ı ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ olarak ilan ettiğini belirterek, “Ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimiz için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak amacıyla; milletimizin de desteği ile her yıl 11 Kasım gününün 'Milli Ağaçlandırma Günü' olarak kutlanması uygun görülmüştür. Yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak bu anlamlı çevre seferberliği kapsamında tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim" ifadelerini kullandı.


ŞANLIURFA’DA DA HAZIRLIKLAR TAMAM

11 Kasım’da 11 milyon ağacın toprakla buluşacağı etkinlik için tüm Türkiye genelinde hazırlıklar devam ederken Şanlıurfa Bölge Orman Müdürlüğü de son hazırlıklarını yaptı. Twitter hesabından yapılan hazırlıklarla ilgili olarak kurum, “Şanlıurfa olarak hazırız. Yarınlar nefessiz kalmasın diye daha yeşil bir Türkiye için 11 milyon ağaçla bugün fidan yarın nefes diyoruz. Gelin 11 Kasım 2019 saat 11.11'de siz de #GeleceğeNefes seferberliğine Hazır mısın? Siverekliler Haydi Fidan dikmeye...” ifadeleriyle paylaştı.

BİHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sınır ilçelerde ders telafi günleri belli oldu! İşte ders programıÖnceki Haber

Sınır ilçelerde ders telafi günleri bell...

Hedefe ulaşıldı! Urfa yeşile boyandı...Sonraki Haber

Hedefe ulaşıldı! Urfa yeşile boyandı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar